RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Ograniczmy biurokrację!

dominiak

Organizacje pozarządowe, które korzystają z miejskich dotacji na realizację zadań publicznych muszą do sprawozdań z realizacji zadania załączać potwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie wszystkich faktur.  W przypadku niektórych organizacji czasami jest to kilkaset stron dokumentów, które trzeba skserować i opisać. Takich organizacji jest w mieście kilkadziesiąt. Urząd ma obowiązek takie dokumenty magazynować przez wiele lat. Dlatego na ostatniej Komisji Gospodarki Miejskiej Rady Miasta Racibórz wnioskowałem, aby znieść ten obowiązek i zamienić go np. na obowiązek załączania płyty ze skanami faktur.

Rezygnacja z tego obowiązku będzie korzystna ekonomicznie dla organizacji, które najczęściej nie mogą pokrywać kosztów przygotowania sprawozdania ze środków pochodzących z dotacji, a kserowanie takich materiałów jest sporym kosztem w budżetach wielu z nich. Równie istotne jak te ekonomiczne, są względy ekologiczne, których nie trzeba uzasadniać.

Jednym z zarzutów jaki pojawił się wobec mojej propozycji było zagrożenie, że przedstawiciele organizacji będą oszukiwać. Jednak możliwość oszustwa jest ograniczona: każda organizacja i tak sporządza zestawienie rachunków i faktur gdzie wypisuje: numer rachunku/faktury, datę, kwotę, treść, wystawiający. Czyli wszystko to, co zawiera rachunek i faktura. Jej kopiowanie jest zatem powieleniem tego, co już się raz zrobiło. Ponadto urzędnicy - jeśli będą mieli jakieś podejrzenia - w każdej chwili mogą skontrolować wybraną organizację i zażądać przedstawienia faktur.

W opinii przedstawicieli wielu organizacji pozarządowych z Raciborza wymóg ten ma charakter jedynie biurokratyczny i w żaden sposób nie zabezpiecza miasta.


Radny Rady Miasta Racibórz

Piotr Dominiak

Liczba komentarzy: 1

»

 1. Pamiętam czasy kiedy wprowadzano komputery do działów księgowości w wielu firmach. Uzasadnieniem było przyśpieszenie pracy księgowych, możliwość zachowywania danych w postaci elektronicznej – czyli wykluczenie ton papieru na wydruki. I co? I jak zwykle – WITAJ POLSKO!!! Dane były zapisywane ale dla tzw. bezpieczeństwa również były drukowane. Czyli wydano kupę kasy na komputery a papierologia kwitła. Czyli koszta poszły w górę. Czyli kalka z tamtych czasów w zastosowaniu raciborskim.
  Ciekawe, gdzie mieszczą się te archiwa i czy ktokolwiek je ogarnia? Czy nadejdzie czas, kiedy Raciborzem zarządzać będą ludzie otwarci na nowoczesne formy zarządzania i na dobre pomysły z „ulicy”?

  autor: tubylec — 24 lutego 2011 - 10:26

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl