RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Odwlekana decyzja

raciborzZdarzenia w przyrodzie, różnorodne kampanie i działania (krople kiedyś rozkruszą skałę) spowodują, że w końcu zostanie podjęta decyzja o budowie polderu Racibórz Dolny. Wprawdzie jest to inwestycja przygotowywana poza miastem, a jej rozpoczęcie nastąpi po decyzji władz centralnych, ale z jej istoty wynika, że po rozpoczęciu, w okresie wieloletnim, będzie wpływała na gospodarkę i – w ograniczonym stopniu - na społeczność naszego miasta. Można przyjąć, że w okresie do roku 2020 budowa tego praktycznie kompletnego zbiornika (jedynie bez wody) zostanie rozpoczęta, a zatem w czasie obowiązywania aktualizowanej obecnie strategii rozwoju miasta. Zadanie to doskonale wpisuje się w jej definicję stanowiącą, że jest to: „wykorzystanie wszystkich sił tkwiących w lokalnych systemach, w celu zapewnienia sukcesu w rozwoju”. Umieszczenie tego zadania w strategii podkreśli też, że pragniemy w ten sposób powiązać rozwój miasta z krajowym systemem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Inwestycję aktualnie wycenia się na kwotę 1,7 mld zł, a zatem będzie to duża budowa stwarzająca kapitalne szanse dla firm z naszego miasta – udziału w podwykonawstwie (oczywiście po wygraniu przetargów), wykorzystując swoje walory w postaci położenia i posiadania zagospodarowanej bazy w jej pobliżu. Inwestor zaprogramował bardzo duży zakres robót: ziemnych, produkcji betonów i zbrojeń, budowy budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą, produkcji konstrukcji stalowych, budowy wewnętrznych dróg eksploatacyjnych. Można przewidywać, że w czasie budowy może też: - nastąpić spadek bezrobocia, - wystąpić popyt na tereny inwestycyjne potrzebne na bazy poza placem budowy, - wystąpić popyt na lokale biurowe i mieszkania, - wzrosnąć popyt na wszelkiego rodzaju towary i usługi. Inwestycja może także spowodować skutki ujemne w postaci: - przejmowania pracowników z firm miejscowych przez firmy obce, - wzrostu czynszów najmu lokali i mieszkań, - ewentualnego pogorszenia stanu bezpieczeństwa. Trzeba przyjąć jednak, że budowa przyniesie miastu sukces w rozwoju i to w okresie wieloletnim. Adam Hrebeniak RSS Nasze Miasto (foto z www.programodra.pl)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl