RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

O szlachetnych sercach słów parę

Za NaMi druga odsłona Szlachetnej Paczki. Dzięki zaangażowaniu wielu środowisk oraz osób indywidualnych w tym roku pomoc otrzymało aż czterdzieści osiem rodzin. Wśród wolontariuszy i darczyńców znalazło się także liczne grono członków oraz sympatyków RSS Nasze Miasto. Czym jest Szlachetna Paczka? Komu pomaga? Kto to jest darczyńca?  - Na te i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w mojej krótkiej relacji.

Wolontariusz w Paczce to nie byle małolat chcący wyłącznie „zaistnieć” – jak wielu z pozoru mogłoby sądzić. Wolontariusz to osoba z sercem, wrażliwa, to człowiek, któremu nieobojętny jest los potrzebujących, los drugiego człowieka. W Paczce wolontariusz to pośrednik między rodziną a darczyńcą; to także osoba, która dostarcza radość, szczęście i uśmiech potrzebującym. Paczka to prosty system pomnażający dobro. Paczkowi wolontariusze w Raciborzu to grono pozytywnie zakręconych ludzi, którymi opiekuje się Ania Wanglorz - lider rejonu, mająca do dyspozycji szefów zespołów, którzy z kolei prowadzą wolontariuszy w swoich grupach. W Paczce raciborskiej mamy jeszcze jedną ważną osobę - PR-owca - Kamila Gomulskiego, speca od reklamy i promocji.

W tym roku w Raciborzu Szlachetna Paczka zgromadziła trzydziestu trzech wolontariuszy, którzy dotarli z pomocą do czterdziestu ośmiu rodzin. Plan wykonany w STU PROCENTACH! Wielki SUKCES! Nie udałoby się to, gdyby nie wielotygodniowe zaangażowanie wolontariuszy i charyzma naszej liderki. Także profesjonalizm paczkowego PR-owca warty jest uwypuklenia.

Przedsięwzięcie z pewnością aż tak bardzo nie powiodłoby się, gdyby nie współpraca z licznymi partnerami, którzy m.in. pomogli zorganizować i wypełnić treścią festyn raciborskiej edycji tegorocznej Szlachetnej Paczki. Szczególnie dla nas debiutantów było to spore wyzwanie. Nie mieliśmy wcześniej żadnego doświadczenia w organizowaniu takiego projektu, a jednak mimo wielu trudności post factum mogliśmy z satysfakcją uznać festyn za udany. Można tam było spotkać wiele atrakcji i to zarówno dla małego, jak i dużego odbiorcy. Dzieci zabawiały animatorki z Crazy Clubu, były pokazy Drengów znad Górnej Odry, pokaz parkour, prezentacja tańca grupy Tahiry oraz młodzieżowego zespołu tanecznego Beat Killaz. Jednak chyba największą atrakcją festynu był mecz drużyny SuperW z Mistrzyniami Polski w piłce nożnej kobiet  - Klubem RTP UNIA. Dzięki jednej z wolontariuszek SuperW na parkietach Areny RAFAKO można było zobaczyć m.in. pana Jacka Trzeciaka  - drugiego trenera Polonii Bytom.

Po wielkiej zabawie nastąpił okres ciężkiej pracy, pozyskiwania sponsorów, którzy szczerze mówiąc w większości przypadków sami nas odnajdywali. Częste telefony, maile, spotkania z darczyńcami pomogły przygotować akcję, która spełniła niemal wszelkie oczekiwania potrzebujących rodzin.

Okres pomiędzy 9 a 11 grudnia br, a więc wielki finał Szlachetnej Paczki był dla mnie jednym z najlepszych i najszczęśliwszych momentów w życiu. Kontakty face to face z darczyńcami, odbieranie podarunków, zawożenie ich do rodzin, podziękowania... Szlachetna Paczka dla mnie osobiście była wyzwaniem szczególnym. Wierzę, że nie zawiodłem. Poznałem wielu ciekawych ludzi, zdobyłem nowe doświadczenia, przełamałem bariery, np. tremę przed występem w telewizji. Myślę że Paczka jest jak „wirus z nieba”, który zaraża pozytywną energią oraz wiarą w ludzi. Kto raz do Szlachetnej Paczki przystąpił - łatwo z niej nie odejdzie. Już nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji. Myślę, że inni wolontariusze czują dziś podobnie jak ja.

Kończąc moją krótką retrospektywę, chciałbym zaprosić wszystkich razem i każdego z osobna do wzięcia udziału – już za niespełna rok - w kolejnej odsłonie Szlachetnej Paczki, która potrafi nie tylko rozjaśnić życie wielu rodzin ale także przemienić serca tych, którzy niosą w niej pomoc.

Z noworocznymi pozdrowieniami

Tomasz Kuryłowicz

(rm)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl