RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Nowoczesność kontra „PRL”

Na komisji gospodarki miejskiej podczas szczegółowej dyskusji nad budżetem radny Robert Myśliwy (NaM) postulował by zamiast wydawać co roku niemałe pieniądze na utrzymanie nielicznych miejskich szaletów, które standardem wciąż przypominają raczej PRL niż nowoczesną Europę, zainwestować pieniądze w innowacyjne samoczyszczące WC kapsułowe służące jednocześnie za słupy ogłoszeniowe. To już standard w wielu mniejszych i większych zachodnich miejscowościach - argumentował Myśliwy. W minionym roku rada miasta przyjęła strategię rozwoju turystyki w Raciborzu. Jeżeli nasze miasto ma być przyjazne dla gości należy nie tylko stworzyć i wypromować atrakcyjne produkty turystyczne ale także zapewnić odwiedzającym komfort przebywania w Raciborzu. Nie tylko w czeskiej Pradze, niemieckiej Koloni czy duńskiej Kopenhadze ale także w wielu mniejszych europejskich i coraz częściej także polskich miasteczkach nowoczesne publiczne toalety w kształcie słupów ogłoszeniowych służą mieszkańcom i turystom. To płatne - a więc zarabiające na siebie - niewymagające obsługi,  innowacyjne, samoczyszczące kapsuły, na których dodatkowo montowane są reklamy, z których zysk w części równoważy koszty eksploatacji takiego urządzenia. Idealne do zlokalizowania nie tylko w centrum ale przede wszystkim w parkach, w pobliżu placów zabaw, na skwerach, a więc w miejscach oddalonych od sieci restauracji, w których najczęściej niestety odpłatnie, można skorzystać z WC. Jak już wydajemy na ten cel pieniądze publiczne to róbmy to mądrze - przekonywał radny. Nowoczesne szalety to wprawdzie  jednorazowo inwestycja dość droga ale w dłuższej perspektywie zdecydowanie opłacalna. Jednocześnie miasto wynajmując lokale użytkowe należące do zasobów komunalnych powinno w umowach najmu zastrzec by toalety w zlokalizowanych tam sklepach czy punktach usługowych były nieodpłatnie udostępnianie naszym mieszkańcom oraz przejezdnym.  Niestety  w Raciborzu wciąż dominuje w tym obszarze standard wschodnio-europejski. Czytaj także: Standard (wschodnio)-europejski - felieton Szalety jak słupy ogłoszeniowe Będzie szalet pełen zalet?

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl