RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

NASZE MIASTO na Dniu Dialogu…

rzezbimy

RSS NASZE MIASTO dołożyło swoją cegiełkę do "Dnia Dialogu między historią a współczesnością", który odbył się w sobotę 5 czerwca na raciborskim Rynku. W ramach kiermaszu organizacji pozarządowych i inicjatyw społeczno - kulturalnych przeprowadziliśmy dwa dynamiczne działania.

RZEŹBIMY KRZYSZTOFKA!

Po pierwsze, chcąc pomóc w upamiętnieniu postaci Hugo Christopha zwanego popularnie "Krzysztofkiem", zorganizowaliśmy ogromny pień olchowy i zaprosiliśmy do Raciborza artystę - rzeźbiarza Pawła Stępnia z Będzina. Paweł urządził dla nas pokaz rzeźbiarstwa "live", który trwał 2 dni. Rozpoczął się przed "Końcem Świata" już w piątek, a zakończył w sobotnie popołudnie. Dzięki takiej formie zainteresowani przechodnie, goście i turyści mieli okazję zobaczyć pracę współczesnego rzeźbiarza na żywo (używa on także narzędzi elektrycznych, więc było głośno a wióry latały…) ale także dowiadywali się o życiu samego bohatera. Efektem pokazu jest piękna rzeźba, która po konsultacjach z Prezydentem Raciborza stanie (mamy nadzieję) na jednym ze skwerów lub zieleńców w centrum miasta.

SPIS MARZEŃ RACIBORZAN

Jednocześnie w namiocie NaM’u żeńska reprezentacja naszego stowarzyszenia prowadziła "raciborski spis marzeń". Przez 6 godzin namawialiśmy mieszkańców naszego miasta do dzielenia się swoimi marzeniami. Nie troskami, nie kłopotami, nie kolejnymi żalami na włodarzy. Ale właśnie marzeniami! Marzeniami, które chcemy mieć, których nie damy sobie odebrać, które świadczą o tym, jak wiele pomysłów drzemie w nas – mieszkańcach Raciborza… I nie tylko… Wizją swojego małego raju na ziemi podzielili się z nami również mieszkańcy Rybnika, Zabrza, Wrocławia, Wodzisławia, Krakowa oraz… Turcji. Spis, który rozpoczyna się od słów: "Marzę, o Raciborzu, w którym…" zajmuje 8 metrów! Poniżej dzielimy się jego zawartością.

MARZĘ O RACIBORZU, W KTÓRYM...

 • pracuję tylko 8h dziennie
 • jest darmowe piwo Ratibor
 • będzie 50 – metrowy basen
 • są proste drogi
 • będą ścieżki rowerowe
 • pojawi się ustronne miejsce na łonie przyrody
 • Tadeusz sprzedaje gazety w kiosku, a Janka chusteczki higieniczne l
 • udzie postrzegają szerzej rzeczywistość
 • wszyscy mają, piękne niebieskie oczy
 • ludzie działają i realizują się zgodnie ze swoimi możliwościami, chęciami i kompetencjami, a władze im w tym nie przeszkadzają, tylko wspierają. Bez względu na więzy koleżeńskie i rodzinne, tylko tak po prostu...
 • są fajni kolesie
 • będą rozdawać darmowe cukierki
 • jest dużo atrakcji na co dzień
 • są rozdawane darmowe lody
 • będą dyskoteki i lokale dla młodzieży
 • będzie aquapark, ale taki z prawdziwego zdarzenia
 • zostanie wznowiona żegluga na Odrze, w tym sporty wodne; kajakarstwo i żeglarstwo
 • będą organizowane warsztaty dla młodych – wszelakie, za free!
 • zawsze świeci słońce
 • będzie COŚ
 • jest piękniej niż w Rybniku
 • odbywa się coroczny plener rzeźbiarski (plac zamkowy)
 • jest jeszcze więcej zieleni
 • będzie panowała otwartość
 • pojawią się fontanny na Rynku i wszędzie
 • będzie więcej takich spotkań Raciborzan
 • odbywają się koncerty
 • będę mogła się spełnić
 • będę mogła znaleźć pracę
 • będą znajdować się ośrodki sportowe dla dorosłych
 • byłoby więcej placów zabaw dla dzieciaków
 • jest karuzela
 • można żyć ekologicznie
 • jest obwodnica
 • będzie więcej piłek dla Rafako
 • są znaczące urzędy, niech miasto ożyje i zacznie się rozwijać, bo aktualnie tylko się zwija
 • nastąpi większa integracja naszego miasta z przygranicznymi miastami, z naszym sąsiadem z Czech – chodzi mi o Ostrawę, Opawę, z których należy brać wzorce do naśladowania w różnych dziedzinach życia – w takich chociażby jak Dni Raciborza, które jeszcze bardziej zbliżają nasze regiony przygraniczne. znikną wszystkie brzydkie i zaniedbane "czarne kropy", np. dworzec PKP, czarny dom na Podwalu.
 • ludzie będą więcej tańczyli, a zwłaszcza faceci
 • człowiek nie będzie bał się nocą do domu wracać; z pozdrowieniami dla "skutecznych" patroli
 • będzie więcej artystycznych imprez (plenerowych)
 • będą imprezy tak wspaniałe, jak ta dzisiejsza
 • odnowi się nasza świetność sprzed lat
 • będzie więcej festiwali jazzowych; niech Racibórz będzie nowym Cieszynem
 • będzie więcej zieleni
 • nie będzie żuli na Ostrogu
 • będzie można spokojnie spacerować po bulwarach nadodrzańskich (ciepłe, spokojne letnie wieczory)
 • będzie więcej miejsc, gdzie młodzi mogliby spędzać wolny czas
 • zawsze jest pogoda
 • jest miejsce na ognisko
 • istnieje średniowieczna replika grodu
 • jest Gumisiowym rajem dla dorosłych
 • jest bezpiecznie
 • nie mówi się o nas tylko przy okazji powodzi
 • będę miał salon masażu i klientów
 • będzie mniej piwnych ogródków i ładniejszy rynek (bruk)
 • będzie więcej masowych imprez dla młodzieży i dorosłych
 • nastąpi wzrost życie kulturalnego raciborzan
 • będzie ogromny basen, więcej koncertów i imprez dla młodzieży
 • będą drużyny w ekstraklasie (z funduszy miasta)
 • wszyscy mają piękne, niebieskie oczy
 • zbudują nowy stadion
 • udrożnią odprowadzenie wody z Rynku
 • na każdego mieszkańca będzie przypadał jeden rower
 • parki będą bezpieczne, oświetlone i przyjazne
 • wszyscy się uśmiechają
 • cały czas coś się dzieje
 • możemy tańczyć na ulicach
 • Planeta Ziemia, Europa, Racibórz – 2000 lat po Chrystusie i obok siebie "Nasze Miasto – Skała" Może jeszcze nieraz.
 • młodzi ludzie ze swą wiedzą, pomysłami, energią – znajdują dla siebie miejsce i nie wyjeżdżali stąd na zawsze...
 • Racibórz będzie miastem, a nie Raciborzem w województwie śląskim
 • ludzie maja więcej wyobraźni niż czasu. Więcej miłości niż pieniędzy...
 • ludzie nie będą bali się mówić na głos o swoich marzeniach
 • Julian Killerman zostaje prezydentem i wprowadza ANARCHO-SYNDYKALIZM, i wtedy cała gospodarka upada, ludzie wychodzą na ulice i żują gumy balonowe a sztab antykryzysowy znajduje się na Płoni i tworzy go JOOONYYY. W ciągu 15 minut następuje totalna ewakuacja miasta i zostaje tylko Julian. O takim właśnie Raciborzu marzę. Aha. I zostaje jeszcze Gosia, która za odwagę dostaje od Juliana lodziarnię włoską i może robić co chce, tylko nie może budzić Juliana przed 15.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl