RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

NaMolnik

czyli co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to...

Czego chwyta się pierwszy?

Plotki mówią, że słynny raciborski piewca samorządności i przeciwnik partii politycznych Mirosław L. zapisał się ostatnio do PO. Zastanawiamy się o co chodzi. Nie za bardzo wierzymy, że odezwała się stara miłość do byłego szefa - Andrzeja Markowiaka. Bardziej prawdopodobny jest fakt, że przesiadująca tam trójca w składzie poseł S., prezes L. i przewodniczący J. zaczęli się ze sobą nudzić i potrzebują czwartego do stolika. Nasi kumple w PO są jednak bardziej prostolinijni i mówią krótko: "tonący platformy się chwyta".

Racibórz pachnący…

Nasi tajni informatorzy donoszą, że koalicja rządząca intensywnie myśli nad tym jak wkręcić raciborzanom, że ostatnie cztery lata to pasmo niekończących się sukcesów. Co prawda prezydentowi nie wyszło ani z basenami na Bema, ani z "Acapulco" na żwirowni, ani z aquaparkiem, ani z bulwarami, ani z galerią na Placu Długosza, ani z zapowiadaną rewolucją kulturalną... Ale jakieś sukcesy jednak są! W Oborze powstaje właśnie pierwszy na świecie Ogród Japoński w Środku Lasu. Podobno prezydenccy PR’owcy myślą o tym, by iść za ciosem i w promowaniu Raciborza wykorzystać właśnie wątek japoński. Strategię trzeba tylko sprowadzić do klimatów lokalnych i poddać pod ocenę miejscowych dendrologów. Hasło "Japonia – kraj kwitnącej wiśni", ma być podobno zmienione na: "Racibórz – miasto pachnące lipą".

Ale kanał…

Od morza do Raciborza mówi się o kanale Odra – Dunaj. Tym razem władze miasta wykazują się przewidywaniem faktów i prawdziwym wizjonerstwem. Podobno już od zeszłego roku namawiają szefostwo raciborskiej uczelni do utworzenia w niej zamiejscowego oddziału Akademii Morskiej z Gdyni. Na razie pomysł upadł, głównie z powodu braku dostępu do morza. Wysiłki władz jednak nie ustają. Aby przekonać gdynian do słuszności tego kroku, zamiast zapowiadanego przed wyborami basenu i przystani kajakowej ma powstać od razu prawdziwy Port Morski z basenem jachtowym. Wkrótce zostanie też ogłoszony przetarg na budowę smażalni ryb.

Raciborskie Centrum Teatralne

Raciborska Kultura zrywa się do wiosennego lotu. Po słynnym remoncie stulecia, pod koniec maja do użytku ma zostać oddany gmach RCK’u na ul. Chopina. Dyrekcja wspierana aktywnie przez prezydenta i jeszcze aktywniej przez panią vwceprezydent ostro kombinują nad tym, co zrobić, żeby od czasu do czasu ktoś (poza pracownikami) do niego zajrzał. Jedną z propozycji było urządzenie tu "muzeum wyremontowanej kultury", ale w budżecie nie ma pieniędzy na zatrudnienie nowych strażników muzealnych. Z pomocą przyszedł radny Mandrysz (LKS Markowice), który wymyślił, żeby dawny RDK zamienić na Teatr Ziemi Raciborskiej. Bo brzmi dumnie. Super pomysł! Co prawda w Raciborzu nie ma teatru, reżyserów, aktorów, ani odpowiednich warunków do grania, ale dla nas można by go nazwać nawet Raciborską Operą Milenijną, albo Międzyplanetarnym Ministerstwem Kultury. Okazuje się jednak, że aby wbić w tynk taką tabliczkę trzeba spełnić trochę wymogów formalnych. No i nie wiadomo jakim typem teatru miałaby się stać placówka raciborska. Raciborski Teatr Rozmaitości brzmi trochę bardziej durnie niż dumnie. Na razie prym wiedzie idea Raciborskiego Teatru Rozrywki. Na początek wystarczy tam przenieść obrady Rady Miasta…

Rotuj się kto może…

Raciborska opozycja niechętnie przyznaje się do uprawiania hazardu. Zamiast wyników meczy, obstawia się wyniki Wielkiej Rotacji, która tradycyjnie dokona się po wyborach. Wiadomo, że członkowie grupy TW są multiekspertami: z fotela dyrektora szkoły przechodzi się na naczelnika, z wiceprezydenta na dyrektora szpitala, z sekretarza na szefa PRD, stamtąd do powiatu, do PKS’u, do Agencji Handlu Chińskimi Ręcznikami, w końcu z powrotem trafia się do UM. Rekordziści rozpoczynają już 3 rundę, a ze sprzedaży ich starych wizytówek ma zostać sfinansowana nadchodząca kampania wyborcza. Co obstawić najlepiej? Stosunkowo najmniej zarabia się na tym, że Ludmiła Nowacka wróci do szkoły, a Wojciech Krzyżek zostanie szefem PK (no bo wszędzie indziej już był). Zdecydowanie więcej można zarobić stawiając na to, że Andrzej Chroboczek zostanie rektorem PWSZ, a Adam Hajduk dyrektorem MDK’u i przejmie zespół Miraż. Ale rekordowych zysków mogą spodziewać się Ci, którzy odważnie obstawiają, że Mirosław Lenk zostanie... prezydentem Raciborza

Co będzie jesienią?

Inny znajomy dziennikarz z Raciborza napomknął NaM ostatnio o pewnej wesołej wizycie w UM, noszącej nawet znamiona skeczu. Wedle tego newsa, pewien raciborski proboszcz, który szykuje remont dachu kościoła znajdującego się w okolicach rynku, miał wpaść do magistratu z prośbą o wydanie na piśmie potwierdzenia tego, że nasz zamierza ów remont dofinansować (pozycja ta jest wpisana w budżet, więc sprawa jest formalnością). – Nie ma sprawy. Potrzebuje to dla biskupa? – Zapytano. No nie, ale wolę mieć to na papierze, bo co się stanie, gdy ja rozpocznę remont dachu, a Was jesienią już tu nie będzie?

Walczący z kupami…

Jeśli wierzyć lokalnej prasie, wiosenna sesja Rady Miasta poświęcona była psim kupom. Prezydent zapowiedział, iż rozpatrzy ufundowanie specjalnej nagrody dla strażnika miejskiego, który przyłapie na gorącym uczynku największą ilość wypróżniających się psów (chodzi o te, których właściciele nie sprzątają za nimi). Jako redakcja jesteśmy za i spieszymy z dalszymi pomysłami! Czytaliśmy w Internecie, że Tajna Agencja Innowacji Samorządowych, ma już w swojej ofercie urządzenie "Detektor K & B". Wykrywa on na odległość 200 - 300 metrów podejrzane zapachy, m.in. nowo powstające psie kupy. Ujawnienie tajnej broni może jednak dla koalicji rządzącej okazać się niebezpieczne politycznie. Opozycja zapowiada, że przegłosuje zakup urządzenia, pod warunkiem, że w sezonie zimowym będzie ono wykorzystywane w budynkach UM i podczas obrad Rady Miasta. Super - detektor wykrywa bowiem także świeże bąki! Dzięki niemu będzie można wyłapać tych, którzy zamiast pracować pierdzą w stołki.

Opracowanie i czarowanie:
Super Barman - DW

(Periodyk NASZE MIASTO - kwiecień 2010 )

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl