RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

NaM pyta: co Prezydent zrobił w sprawie ustalenia autorów ulotki antyniemieckiej?

germanOd wyborów samorządowych w naszym mieście minęło już trochę czasu. Po wyborach najczęściej słyszymy, że „był czas kampanii, a teraz powinien być czas działania” i „nie wracajmy do przeszłości, gdyż mamy wiele ważnych spraw do załatwienia”. To jasne, że teraz trzeba pracować na rzecz Raciborza, ale mimo to, niektórych wydarzeń minionej kampanii nie można zbyć słowami przysłowia, mówiącego że „to co było, a nie jest nie pisze się w rejestr”. Kampania wyborcza jest cenną odsłoną życia zbiorowego. Jest to czas, gdy intensywnie przyglądamy się sobie wzajemnie, poznajemy uczestników raciborskiego życia politycznego, także, a może przede wszystkim dlatego, że kampania wyborcza jest zderzeniem, a przez to konfliktem i sporem. Forma i treść tego sporu wiele o nas mówi. Chcę w tym zapytaniu skierowanym do Prezydenta Raciborza w konkretnej osobie tj. Pana Mirosława Lenka, wrócić tylko do jednego incydentu, który miał miejsce przed II turą wyborów prezydenckich. Otóż kilka dni przed finałem starcia prezydenckiego w skrzynkach pocztowych wszystkich niemal raciborzan pojawiła się szczególna ulotka wyborcza. To był anonimowy materiał, którego wymowa da się streścić w kilku zdaniach.
 1. Niemiecki kapitał inwestycyjny niesie od wielu lat w Raciborzu ruinę wielu miejsc pracy, niszczy gospodarczą infrastrukturę Raciborza.
 2. Wygrana Anny Ronin to kontynuacja tego niszczycielskiego potencjału kapitału niemieckiego.
 3. Jeżeli jesteś Polakiem i do tego patriotą (tym ogólnym i lokalnym) powinieneś oddać głos przeciwko Annie Ronin - kandydatce startującej z KW Mniejszość Niemiecka.
Nie ulega wątpliwości, że ten anonimowy materiał propagandowy miał na celu w istotny sposób wpłynąć na postawy wyborcze raciborzan, opierając się na wzbudzaniu negatywnych stereotypów i emocji na tle narodowościowym, na tle antyniemieckim. Nie ulega wątpliwości, że ten nielegalny materiał wyborczy był przygotowany przez profesjonalistów, którzy wiedzieli jak takie emocje i stereotypy wzbudzać. Koszt druku i dystrybucji takiej ilości ulotek to co najmniej kilka tysięcy złotych, oraz potrzeba zaangażowania kilkunastu osób i kilku samochodów. Nie ulega wątpliwości, że ten nielegalny materiał wyborczy nie był nieszkodliwym incydentem, lecz z racji niebywałej skali dystrybucji mógł w istotny sposób wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w Raciborzu. Nie ulega też wątpliwości, Panie Prezydencie, że był to materiał, w który w patologiczny sposób mógł wzmacniać Pana szanse wyborcze. Przed sformułowaniem pytań, pozwolę sobie zreferować jedyną oficjalną wypowiedź na temat tego materiału sygnowaną Pana nazwiskiem. Otóż na kilka godzin przed ciszą wyborczą (de facto 2 dni po dostarczeniu ulotki do domów naszych mieszkańców) wystosował Pan do raciborskich portali internetowych następujące oświadczenie : „Pragnę oświadczyć , że stanowczo i zdecydowanie odcinam się od treści głoszonych w nielegalnych ulotkach wyborczych roznoszonych wczoraj i dzisiaj do naszych domów. Racibórz to miasto tolerancji i porządku, w którym nie ma miejsca na głoszenie tak skrajnie nacjonalistycznych treści. W naszym mieście było i jest miejsce dla pracodawców z Niemiec i innych krajów Europy. SGL Carbon i Henkel to przykłady najlepiej zarządzanych raciborskich przedsiębiorstw. Jako urzędujący prezydent apeluję o zaprzestanie takiej obrzydliwej agitacji. Mirosław Lenk” Z Pana oświadczenie da się wyczytać następujące informacje :
 1. Zarówno Pana, jak i Pana Komitetu Wyborczego nic nie łączy z anonimową ulotką wyborczą, zarówno w kwestii jej przygotowania, jak i jej dystrybucji.
 2. Treść tej ulotki uznaje Pan za nacjonalistyczną i nieprawdziwą.
 3. Podkreśla Pan pozytywne znaczenie inwestorów z Niemiec. Racibórz jest otwarty na inwestycje inwestorów niemieckich oraz pochodzących z innych krajów Europy.
 4. Miał Pan wiedzę na temat tej akcji, tzn. ktoś poinformował Pana o tej akcji wyborczej.
Wydawać by się mogło, że takie świadczenie powinno zakończyć sprawę. Nazwał Pan ten nielegalny proceder po imieniu i odciął się Pan od jego treści. Niestety jednak takie załatwienie sprawy nie wyczerpuje tematu jakim jest wzniecanie nienawiści na tle narodowym do jakiego tu niewątpliwie doszło. Kierowany przez Pana Urząd stał i stoi przecież na straży prawa i pokoju mieszkańców Raciborza oraz posiada odpowiednie narzędzia by te funkcje realizować. W czasie kampanii wyborczej byliśmy świadkami, że potrafi Pan z tych narzędzi odpowiednio korzystać. Tytułem przykładu - otóż, gdy KWW Dawida Wacławczyka został wprowadzony w błąd przez firmę reklamową i zawiesił cześć swoich plakatów wyborczych na słupach energetycznych będących pod jurysdykcją Urzędu Miasta (a nie firmy Tauron) - na reakcje odpowiednich służb nie musieliśmy długo czekać. Każdy pomyłkowo, lecz nielegalnie zawieszony plakat został sfotografowany i zmierzony przez Pana urzędników, a Straż Miejska kilkukrotnie informowała nas i przynaglała do usunięcia tych plakatów grożąc odpowiednimi sankcjami za opóźnienie. Bez względu na to czy łamanie przepisów prawa odbyło się świadomie czy nieświadomie, prawo musi być przestrzegane. To oczywiste. Plandeki zostały przewieszone, a UM otrzymał stosowną opłatę za zajęcia pasa drogowego. W związku z tym kieruje do Pana następujące pytania: 1. Kiedy i w jaki sposób Straż Miejska zareagowała na informacje o dystrybucji tych nielegalnych antyniemieckich ulotek wyborczych? 2. Ile ulotek zostało przez nią zebranych i zarchiwizowanych? Czy Straż Miejska przejrzała i zarchiwizowała nagrania monitoringu miejskiego (oraz podległych miastu jednostek posiadających monitoring), na którym z pewnością znajdują się nagrania osób lub samochodów zajmujących się dystrybucją tej ulotki? 3. Czy Straż Miejsca oceniła skalę dystrybucji tych ulotek, czy jest na ten temat sporządzony stosowny raport? 4. Ma jakim etapie jest postępowanie dotyczące tego czynu, które zgłosił Pan (jak sądzimy) do prokuratury, a które ma wskazać sprawców tej haniebnej akcji wyborczej?

W imieniu radnych klubu RSS Nasze Miasto

Leon Fiołka

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl