RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

NaM członkiem prestiżowego POROZUMIENIA RUCHÓW MIEJSKICH

prm-poszerzenie-raciborz (8)

Tydzień temu, 4 września o godz. 11:00 pod warszawskim ratuszem Porozumienie Ruchów Miejskich powiększyło dwukrotnie swój skład i przedstawiło nowych członków – 6 miast, w tym 3 wojewódzkie. Do PRM dołączyły ruchy miejskie z Wrocławia, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego, Gliwic, Świdnicy oraz Raciborza. Porozumienie składa się teraz z organizacji reprezentujących dwanaście miast, obejmujących 5 milionów mieszkańców. Obecnie jego członkami są więc: Miasto jest Nasze (Warszawa), Kraków Przeciw Igrzyskom (Kraków), Prawo do Miasta (Poznań), Gdańsk Obywatelski (Gdańsk), Czas Mieszkańców (Toruń), Samorządni.pl (Płock), Przyjazny Wrocław (Wrocław), Razem dla Opola (Opole), RSS Nasze Miasto (Racibórz), Ludzie dla Miasta (Gorzów Wlkp.), Gliwice to My (Gliwice), oraz Świdnickie Forum Rozwoju (Świdnica).

 - Po naszej inauguracji w lipcu 2014 odzew był ogromny, kontaktowali się z nami aktywiści z całej Polski - mówi Joanna Kusiak, rzeczniczka PRM. Ruchy miejskie działają w wielu miastach i wiele udało im się dokonać. Dziś te, które są nam najbliższe programowo, zaprosiliśmy do naszego grona.

 - Udało nam się znaleźć bratnie dusze – dodaje Marcin Ociepa, lider stowarzyszenia Razem Dla Opola – Uważamy, że ruchy miejskie stanowią szansę na odrodzenie samorządu w Polsce, dotychczas zdominowanego przez wielkie partie czy lokalne skostniałe układy. Przykład Opola pokazuje, że obecność ruchów miejskich w samorządzie nie tylko jest możliwa, ale jest niezwykle potrzebna – dodaje Kusiak. Podobnie jest w Racioborzu, gdzie Nasze Miasto również uzyskało w ostatnich wyborach 4 radnych.

 - Patrzyliśmy obecnemu prezydentowi na ręce – mówi Leszek Szczasny, jeden z liderów raciborskiego stowarzyszenia Nasze Miasto, obecny na konferencji w Warszawie. „Nie zgadzamy się z marnotrawieniem pieniędzy, staramy się dbać o jakość nowych rozwiązań w mieście, chcemy zarządzania miastem według standardów z XXI wieku. Mamy nadzieję, że po tegorocznych wyborach będziemy mogli pokazać jak w praktyce nowocześniej zarządzać Raciborzem, a obecność w tak elitarnym gronie jak PRM tylko pomoże nam czerpać dobre wzory.”

 Porozumienie Ruchów Miejskich zaprezentowało też w czasie konferencji swoje filary programowe (http://ruchymiejskie.pl/filary/). Program PRM-u jest szyty na miarę – mówi Joanna Scheuring-Wielgus z toruńskiego Czasu Mieszkańców. Każde miasto jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego niebawem będziemy prezentować indywidualne programy przygotowane specjalnie dla każdego z 12 miast. Będą one oparte na trzech filarach – przyjazne miasto, odbudowa samorządu oraz porozumienie miast. Chcemy miasta, które jest nastawione głównie na potrzeby mieszkańców, samorządu, w którym decyzje nie zapadają ponad głowami mieszkańców. Miasta dla ludzi i przez ludzi współtworzonego.

 - Obecni prezydenci wielu miast wmawiają nam, iż miasta muszą ze sobą konkurować: o miejsca pracy, pieniądze, czy preferencyjne traktowanie ze strony rządu – dodaje Kusiak. My chcemy pokazać, iż o ile Ryszard Grobelny i Rafał Dutkiewicz ze sobą wciąż rywalizują, tak mieszkańcy mają więcej do zyskania dzięki współpracy. Chcemy pokazać, że solidarność miast przynosi więcej efektów niż konkurencja, bo razem jesteśmy silniejsi. Dlatego też będziemy wspólnie lobbować za uchwaleniem szeregu kluczowych dla rozwoju miast ustaw.

Kontakt:

Joanna Kusiak, rzeczniczka PRM (kusiak@ruchymiejskie.pl), tel. 603 562 221

Kacper Pobłocki, koordynator PRM (info@ruchymiejskie.pl)

FB: https://www.facebook.com/porozumieniemiejskie

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl