RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Myśliwy: Przyjrzyjmy się PODATKOM!

Z sesji rady miasta: Jednym z ustawowych zadań gminy jest stwarzanie odpowiednich warunków do rozwoju przedsiębiorczości. Rozwój sektora gospodarczego to przede wszystkim nowe, dobre jakościowo miejsca pracy. Jak pokazują badania opinii publicznej i tworzone na ich podstawie statystyki*, troska o rozwój gospodarczy, walka z bezrobociem i tworzenie nowych miejsc pracy to podstawowe, priorytetowe wręcz oczekiwania mieszkańców każdej wspólnoty samorządowej wobec swoich reprezentantów (opinię taką podziela 87% badanych). W związku z powyższym chciałbym zaproponować Panu Prezydentowi, byśmy najpierw na komisji gospodarki miejskiej, a następnie na jednej z kolejnych sesji w bieżącym roku, pochylili się wspólnie nad tym zagadnieniem. (Plan pracy rady miasta na 2011 rok w listopadzie przewiduje dyskusję nt. Założeń do budżetu miasta na 2012 r., w tym podatków i opłat lokalnych) Gdyby Urząd Miasta na potrzeby takiej dyskusji mógł przygotować materiał porównawczy (wiem, że Pan Prezydent niechętnie przyjmuje takie zlecenia, ale tym razem sprawa jest niebagatelna), w którym moglibyśmy zestawić na przykład system ulg podatkowych, opłat lokalnych oraz innych rozwiązań sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości funkcjonujących już w naszym mieście i porównać je z analogicznymi w gminach podobnych do naszej. Być może w ten sposób odnajdziemy alternatywne narzędzia, które warto będzie implementować na naszym "podwórku". Ciekawi mnie, jak Racibórz wypada na tle innych miast jeśli chodzi o przychylność wobec przedsiębiorców. Podatki i opłaty lokalne to obok oferty terenów inwestycyjnych bardzo realne narzędzie w rękach samorządów do stymulowania rozwoju gospodarczego. Przy tej okazji chciałbym spytać Pana Prezydenta o losy naszego wniosku w sprawie specjalnej strefy ekonomicznej?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kilka miesięcy temu obiecaliśmy sobie na tej sali, że jeszcze przed wakacjami powołamy zespół roboczy, który opracuje aktualizację strategii rozwoju miasta. Do dziś dnia żadnego zaproszenia w tej sprawie nie otrzymałem. Wprawdzie Pan Prezydent na początku sesji w sprawozdaniu z bieżącej działalności wspomniał o rozmowach z firmą dra Potwory z Opola w sprawie konsultacji dotyczącej prac nad nową strategią, ale jako RSS Nasze Miasto chcielibyśmy mieć pewność, że prace te ruszą w najbliższych tygodniach.

(rm)

*„CBOS: Czego oczekujemy od samorządów”, Serwis PAP, 13.02.03 r. Sondaż nt. zadań nowych samorządów w oczach Polaków CBOS przeprowadził na reprezentatywnej 986-osobowej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

komentarze 2

»

 1. Tylko nowe miejsca pracy mogą uratować odpływ młodego pokolenia z Raciborza. Takimi rzeczami przede wszystkim powinni zajmować się radni. Rozmawiają najczęściej tylko o pierdołach, a tu miasto idzie na dno. Sektor gospodarczy tez mógłby się bardziej angażować w samorząd, ale jak „nakazuje polska tradycja” biznesmeni podobnie jak inni ludzie wolą zajmować się sobą, trzepać kasę, narzekać, zamiast zrobić coś dla społeczeństwa. Tu chyba już lepiej nie będzie.

  autor: Jacob — 6 września 2011 - 15:42

 2. Także ubolewam nad tym, że ludzie biznesu (zresztą nie tylko oni) zbyt rzadko angażują się w działalność samorządową. Polityka jest dla biznesu niebezpieczna – dla kilku innych branż także. To w naszej ocenie jedna ze składowych patologicznego obrazu lokalnej demokracji.

  autor: Robert Myśliwy — 12 września 2011 - 16:36

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl