RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

My i Oni

Zbliżamy się wielkimi krokami do pierwszego jubileuszu inauguracyjnej sesji nowo wybranej Rady Miasta. Wielu z nas ulokowało swoją ufność w radnych kolejnej kadencji. Obecni rajcy, ale z pewnością i rzesze kandydujących w wyborach wiązało z samorządem wiarę w lepsze jutro. Z tą ostatnią zwykle w parze podąża nadzieja. Niestety nierzadko jedną i drugą budujemy na zwodniczych przesłankach.

Jakie były te nasze oczekiwania? Skromnie wyszukane. Jedni marzyli o przystani kajakowej, inni o władzy rozumiejącej problemy zwykłych ludzi. Życzyliśmy sobie przejrzystego samorządu, dynamicznego rozwoju, poprawy systemu komunikacyjnego miasta, bogatego życia kulturalnego... Poznaliśmy marzenia o godnym życiu naszych seniorów, nieemigracyjnej przyszłości młodzieży. misjonarzy głoszących zmianę Oblicza ziemi, specjalistów walki z układami, które bywają u nas mocno scalone... Wydawało się, że w zasadzie nie ma rzeczy niemożliwych - byle tylko Razem. Oczywiście Razem dla Ziemi Raciborskiej.

No i minął pierwszy rok, który jakoś faktycznie razem przeżyliśmy - cokolwiek to "razem" znaczy. Mam wrażenie, że owego razem było tak naprawdę bardzo niewiele. A co było? - koalicja, opozycja, radni mało zaradni, może wyborcy już bardziej gdzieś w tle...

Prawo lokalne i państwowe narzuca nam pewne role i standardy funkcjonowania, ale od nas zależy to, czy wypełnimy je duchem humanizmu i porozumienia, czy demonem formalizmu i wzajemnych niechęci. Wiedza o samorządzie nie wystarcza, by dobrze wypełniać swoją misję. Trzeba chcieć się słuchać, uczyć się od siebie, korzystać ze swoich doświadczeń, być świadomym własnych ułomności, umieć wreszcie docenić krytykę, a wszystko: pro publico bono. Dychotomiczne ukonstytuowanie się stronnictw w Radzie Miasta nie napawa jednak optymizmem. Opozycja pielęgnująca swoją opozycyjność; koalicja delektująca się skutecznie mocno zdyscyplinowanym politycznie poprawnym myśleniem, tworzą dwa na pozór nie przystające do siebie światy. Spotykają się fikcyjne razem jak nakazuje obyczaj w komisjach, które swą rolę okroiły, co odkrywam z zażenowaniem, wyłącznie do opiniowania pomysłów władzy wykonawczej (kreacja to w naszych warunkach domena wyłącznie prezydencka). Spotkanie wymaga jednak otwarcia na drugiego człowieka i argumenty, a o to w Radzie niełatwo. Sesje też nierzadko są demonstracjami siły i przewagi liczebnej tylko jednej strony. Druga odpłaca się pięknym za nadobne. A wyborcy? O nich tym razem, razem pomilczmy.

Optymistyczne? Chyba raczej mało. Trudno wywodzić z tego wszystkiego nadzieję na porozumienie lub na jakąś trzecią alternatywną drogę, na nową jakość, nową generacje lub myślenie. Ja wciąż jednak chciałbym pozostać w tym wszystkim człowiekiem nadziei. Jeszcze nic nam w kraju nad Odrą za nią nie grozi, więc może jednak dobrze być jej szczęśliwym-nieszczęśliwym posiadaczem.

Rocznice i jubileusze to najlepsza okazja do składania sobie życzeń. Warto życzyć sobie zatem, by przekonanie o matczynej roli naszej wspólnej nadziei nie znajdywało zbyt często potwierdzenia w lokalnej wspólnotowości.

Robert Myśliwy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl