
Od początku kadencji bardzo aktywnym radnym jest Leon Fiołka, szef klubu RSS Nasze Miasto. W czasie lutowej sesji na ręce przewodniczącego Rady Miasta złożył kilka interpelacji, głównie dotyczących dzielnicy, którą reprezentuje, czyli Brzezia. Poniżej pełny tekst.
1. Niebezpieczne jest przejście mostem na ul. Gawliny, bowiem nie ma na nim chodnika,
a jest to rejon którym bardzo często przechodzą dzieci szkolne i starsze osoby
(w pobliżu szkoła, przychodnia, poczta, sklepy, kościół). Mieszkańcy wnioskują,
aby zaprojektować i wykonać nad przepływającym potokiem nr 21, równolegle do
istniejącego mostu, kładę dla pieszych pełniącą funkcję chodnika w tym rejonie.
Obecną sytuację pokazuje załączone zdjęcie.
Zał. Nr 1 – Fragment ul. Gawliny na potokiem nr 21 w Brzeziu .
2. Należy poprawić zamocowanie znaków informacyjnych nazw ulic na skrzyżowaniu
ul. Pogrzebieńska i Gajowa. Ich obecny stan pokazano na załączonym zdjęciu.
Zał. Nr 2 – Znak informacyjny dla ulic Myśliwca i Gajowa.
3. Mieszkańcy proszą, aby w trakcie planowanego remontu ul. Pogrzebieńskiej,
uwzględnić remont kapitalny zdewastowanego chodnika, łącznie ze wzmocnieniem
skarpy, na odcinku od ul. Wysokiej do ul. Myśliwca.
4. Ostatnio interweniowałem w sprawie talonów na kompost, za przekazane przez mieszkańców bioodpady zielone. Otrzymałem odpowiedź, iż talony są do odebrania w Punkcie Obsługi Klienta na ul. Adamczyka 10.
Osobiście sprawdziłem, iż talony do odbioru prawdopodobnie będą, ale w przyszły tygodniu, lecz tylko za okres październik i listopad 2014. Za poprzednie miesiące 2014 roku nie będzie talonów w Przedsiębiorstwie Komunalnym na ul. Adamczyka, bo odbiór odpadów był prowadzony przez firmę z Rudy Śląskiej.
Proszę ponownie o rzetelne i odpowiedzialne udzielenie odpowiedzi na moją interpelację co z talonami za poprzednie miesiące 2014 r.
5.Wracam ponownie do sprawy wyjścia z przedszkola . Nie mogę się zgodzić, iż sprawę bezpiecznego wyjścia z terenu Przedszkola nr 16 w dzielnicy Brzezie skierowano do zarządcy drogi. Wyjście z posesji w każdym przypadku wykonuje jej właściciel, uzgadniając jedynie sposób jego wykonanie z odpowiednimi instytucjami. W tym przypadku właścicielem posesji jest gmina i na niej spoczywa obowiązek zapewnienie bezpiecznego wyjścia z przedszkola. Tymczasowo zaproponowałem rozwiązanie polegające na wykonaniu chodnika od furtki, aż do „zebry”, pomiędzy płotem przedszkola i istniejącą balustradą. Wydaje się to możliwym i niedrogim rozwiązaniem, które znacząco poprawi bezpieczeństwo użytkowników w tym rejonie. Zwracam również uwagę, iż istniejący obecnie chodnik od schodków do „zebry” ma tylko
ok. 1m szerokości, co znacznie odbiega od wymagań normatywnych. Oczywiście wykonanie sygnalizacji świetlnej na tym przejściu w następnym etapie jest bardzo wskazane i w to rozwiązanie, w mojej ocenie, powinien być włączony Powiatowy Zarząd Dróg.
6.Mieszkańcy wnoszą o wykonanie nawierzchni asfaltowej, chociażby etapami, na ulicy Zakładowej. Wykonuje się kolejne przeróbki na chodnikach w centrum miasta , aby nie niszczyć paniom obcasów, a mieszkańcy ulicy Zakładowej grzęzną w błocie – takie są ich opinie. Poza tym proszą o utwardzenie lub wykonanie nawierzchni asfaltowej na drodze równoległej do ul. Gawliny, a łączącej ul. Pogrzebieńską z ulicą Bitwy Olzańskiej. Jest to obecnie droga gruntowa, z której często korzystają dzieci udające się na boisko i z boiska w ramach wychowania fizycznego.
7. W odpowiedzi na moje poprzednie interpelacje (pismo BRM.0005.2.2015) zaznaczono
w pkt Ad.2, iż w bieżącym roku będą realizowane zadania zgłaszane do realizacji w latach 2013 i 2014, dla których opracowana jest już dokumentacja i zabezpieczone środki. Proszę o wykaz tych zadań z dzielnicy Brzezie, aby nie dublować ich w interpelacjach .
8. Jeszcze raz wracam do tzw. „koperty” dla niepełnosprawnych przy MEDICUSIE. Najpierw nie uwzględniono takiej potrzeby przy niedawno wykonanym remoncie ulicy Fabrycznej, choć uwzględnianie potrzeb niepełnosprawnych jest obowiązkiem ustawowym.
Następnie na moją pierwsza interpelacje w tej sprawie odpowiedziano, iż koperta musi mieć wymiary 5,00 x 3,60 m i nie da się tam takiego stanowiska usytuować, gdyż szerokość chodnika wynosi tylko 3,00 m
Gdy w kolejnej interpelacji podałem, że jest dopuszczalne zmniejszenie szerokości „koperty” do 2,30 m otrzymałem informację, iż wymagane jest zachowanie chodnikao szerokości 1,5 m.
Zwraca uwagę iż:
- po pierwsze namalowanie „koperty” nie ogranicza szerokości do chodnika do
1,5 m tylko w razie postoju samochodu na „kopercie” zmniejszy się prześwit na
chodniku do ok. 1,0 m,
- po drugie mamy chodnik przy przedszkolu w Brzeziu i nowo wybudowany chodnik
na ul. Pogrzebieńsiej, których szerokość nie przekracza 1,0 m,
- po czwarte w innych bardzo ruchliwych miejscach miasta, co pokazałem
w poprzedniej interpelacji, takie stanowiska na chodnikach as wyznaczone,
- i po czwarte w aktualnej sytuacji na chodniku przy MEDICUSIE prawie zawsze na
stoi sznur samochodów, a wtedy niepełnosprawny musi parkować w bardzo
podległym miejscu.
W świetle powyższego, uważam, iż przy dobrej woli ze strony Urzędu, można takie stanowisko tam wyznaczyć.
Leon Fiołka
No comments yet.