RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Lepszy wróbel w garści niż gołąb na rynku

Podczas lutowego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej pozornie błahy problem gołębi miejskich poruszył nasz radny Piotr Dominiak. Dla radnych koalicji rządzącej temat ten jest nie tylko nieznaczący, ale nawet śmieszny (jak dla radnego Jarosza z PO) lub sprzeczny z tym, czego uczono ich w szkole (tzn. żeby zwierzęta dokarmiać, jak uczono radnego Mainusza z RS Racibórz 2000). Tymczasem właściciele i zarządcy budynków ze śródmieścia, a także ich mieszkańcy z pewnością nie podzielają dobrego humoru rządzących miastem.

Odchody gołębi są problemem praktycznie wszystkich polskich miastach. Jednak Racibórz jest jednym z nielicznych, które nic z tym nie robią. Zabrudzone elewacje i parapety to w niektórych częściach Raciborza codzienność. Obecność gołębi prowadzi do fizycznych uszkodzeń obiektów, korozji oraz rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych. Dodatkowo, sprzątanie po nich często wiąże się z dużymi kosztami. Dla właścicieli dużych budynków mogą to być kwoty rzędu nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Gołębie przyczyniają się także do zachorowań ludzi na różne choroby odzwierzęce, np. gruźlicę ptasią i gruźlicę ptasiopodobną, ornitozę oraz szereg chorób przewodu pokarmowego. Dolegliwości te wywoływane są przez szkodliwe mikroorganizmy, tj. Campylobacter, Salmonella oraz inne przenoszone za pośrednictwem gołębi. Ponadto, na ptakach oraz w miejscach ich gniazdowania bytuje mnóstwo ektopasożytów: pcheł, roztoczy i ptaszyńców odpowiedzialnych za problemy alergiczne wielu ludzi. Czynnikiem alergennym jest również upierzenie gołębi.

Obecnie w różnych miastach stosuje się rozmaite metody rozwiązania problemu – montowanie specjalnych siatek zabezpieczających budynki czy systemy dźwiękowe odstraszające gołębie. Jednak najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem radzenia sobie z problemem jest niedokarmianie gołębi.

I nie chodzi tu o niekarmienie zwierząt (co zasugerowali niektórzy radni koalicji rządzącej), ale o zakaz ich karmienia w centrum miasta. Mechanizm jest wręcz banalnie prosty – jeśli gołębie nie będą karmione, nie będą miały czego szukać na rynku i w jego okolicach. To z pewnością pozwoli podnieść czystość centrum miasta i ograniczy niepotrzebne koszty zarządców budynków, a także zmniejszy ryzyko chorobowe.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl