RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Kto sięgnie po TORT?

Blisko półtora miliarda złotych skarb państwa chce wydać na budowę zbiornika Racibórz Dolny - inwestycji stulecia na tym terenie.  Takie pieniądze to sporych rozmiarów tort, z którego raciborski sektor gospodarczy powinien wykroić dla siebie duży kawałek - przekonywał na sesji rady miasta Robert Myśliwy. Oczekujemy od prezydenta, że weźmie na siebie rolę animatora, który przygotuje  lokalny rynek na przyjęcie tej wielkiej inwestycji.

Temat był już przedmiotem wstępnych analiz na komisji finansów publicznych. Wywołał go radny Dawid Wacławczyk (NaM). Prezydent wraz ze swoim zastępcą zadeklarował wtedy, a swoje stanowisko powtórzył na sesji rady miasta, że nie zamierza organizować żadnych spotkań w tej sprawie dla przedsiębiorców, gdyż byłoby to złamanie ustawy o finansach publicznych. Poza tym raciborski sektor gospodarczy sam potrafi sobie pomóc – stwierdził.

Robert Myśliwy postanowił jednak powrócić do tego ważnego tematu na sesji rady miasta. Szanowny Panie Prezydencie – rozpoczął swoje wystąpienie radny NaM – 1,5 miliarda złotych to olbrzymia kwota mogąca przyczynić się do znacznego ożywienia naszej gospodarki. Jeszcze raz Odra może być źródłem wzrostu zamożności mieszkańców Raciborza i podarować nam ożywcze pięć minut w wielowiekowej historii naszej lokalnej ojczyzny.

W opinii radnych NaM władze miejskie powinny potraktować tę inwestycję jako priorytetową. W porozumieniu z inwestorem w pierwszym rzędzie powinniśmy zainteresować skalą i rodzajem robót firmy z Raciborza. Przygotowane wstępnie do tego zadania będą mogły złożyć u wyłonionego w trwającej już procedurze przetargowej wykonawcy atrakcyjne oferty podwykonawcze w zakresie szeroko pojętych robót budowlanych, usług remontowo – produkcyjnych (np. konserwacji i remontów ciężkiego sprzętu budowlanego), a także będą mogły przewidzieć sposoby pozyskiwania dla tego zadania odpowiednich kadr.

W oparciu o wiedzę uzyskaną z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej aktywność władz miasta powinna być ukierunkowana nie tylko do wewnątrz ale i poza granice Raciborza. Promujmy przy tej okazji nasze miasto jako miejsce przyjazne inwestorom. Podejmijmy starania by zachęcić przyszłych wykonawców do ulokowania tu filii swoich firm. By zechciały w Raciborzu, a nie w Rybniku, Wodzisławiu czy Pszowie zlokalizować bazy remontowo – konserwacyjne, oddziały, biura oraz magazyny zaopatrzenia technicznego obsługujące budowę polderu. Należy wraz z lokalnymi przedsiębiorcami zinwentaryzować wolne obiekty nadające się do tego zadania oraz wyznaczyć tereny, gdzie mogłyby powstać nowe.

Ważną sprawą jest wskazanie przyszłemu konsorcjum wykonawczemu możliwości pozyskiwania w Raciborzu wykwalifikowanych kadr. Mamy 150 – letnie tradycje przemysłowe, mamy społeczność lokalną, która swe doświadczenia zawodowe zdobywa nie tylko w kraju ale także za granicą. Mamy dobrze rozwiniętą sieć szkół, system doskonalenia i doradztwa zawodowego. To duży potencjał, który powinniśmy umiejętnie sprzedać.

Kadra menadżersko - pracownicza firm wykonawczych może znaleźć w naszym mieście doskonałe warunki mieszkaniowe, bytowe i usługowe. Ważne by wykonawcy mogli liczyć na pełną przychylność i wsparcie władz miejskich. Nie jest bowiem tak, że podejmując postulowane przez RSS Nasze Miasto działania narażamy się na łamanie prawa. My nie jesteśmy stroną tej inwestycji. Żadna z raciborskich firm - co oczywiste - nie stanęła do głównego przetargu, więc konsolidacja lokalnego sektora gospodarczego nie ma na celu wywierania nacisku na inwestora, ale ma pomóc w lepszym przygotowaniu naszych relacji z przyszłym wykonawcą. A to niewiele ma wspólnego z finansami publicznymi. Stosunki, które chcemy kreować, nie będą miały przecież charakteru „państwo – przedsiębiorca” czy „inwestor – wykonawca”, a jedynie „firma – firma”. Mamy nie tylko prawo ale i obowiązek dbać w ten sposób o interesy społeczności lokalnej. Takiego podejścia oczekiwalibyśmy od Pana Prezydenta.

(Powyższa interpelacja została przygotowana we współpracy z panem Adamem Hrebeniakiem z NaM)

Liczba komentarzy: 1

»

  1. Panie Myśliwy, w co pan wierzy, że Lenk z ekipą podejmą taką aktywność? Po co? To nie w ich stylu bo nie mają z tego żadnego interesu? Oni są aktywni tam gdzie chcą. Ja żyję w tym mieście znacznie dłużej niż pan i niejedną zmarnowana szansę już widziałem. Ta o której pan piszesz, będzie pasowała do kompletu.

    autor: wyborca — 9 marca 2011 - 13:14

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl