RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Krzysztofek włożył kapelusz

hugo_krzysztofek

Z przyjemnością informujemy, iż dziś około godziny 14.00 rozpoczęliśmy proces tworzenia rzeźby Hugona Christoffa (popularnie zwanego Krzysztofkiem) - przedwojennego filozofa, kawalarza i pierwszego raciborskiego happenera. Dzieło powstaje rękami artysty rzeźbiarza Pawła Stępnia, który przybył do Raciborza na zaproszenie RSS Nasze Miasto.Strona artysty: www.moderncraftblog.blogspot.com

Akcję rzeźbiarską na żywo można oglądać dziś do 19.00 przed Przystankiem Kulturalnym "Koniec Świata" i jutro przez cały dzień na Rynku, obok stoiska RSS Nasze Miasto, które powstanie podczas raciborskiego kiermaszu organizacji i inicjatyw społeczno - kulturalnych. Sam kiermasz jest imprezą odbywająca się w ramach "Dnia Dialogu między Historią a Współczesnością". W jego ramach o godzinie 18.30 na Placu Dominikańskim wystawiony będzie przygotowany specjalnie na tę okazję spektakl - akcja happenerska pt. "Krzysztofek Wyzwala". Rzeźbiąc Krzysztofka chcemy oddać należną mu pamięć i uhonorować jednego z pierwszych artystów happenerów, który poprzez skecze, żarty i happeningi poruszał ważne tematy społeczne i polityczne. Był Niemcem, zdeklarowanym przeciwnikiem Hitlera, filozofem. Za swoje poglądy zapłacił najwyższą cenę - skończył życie w obozie w Dachau... Rzeźba Krzysztofka - po odpowiednim zabezpieczeniu malarskim i opisaniu - stanie na jednym z raciborskich skwerów. Będzie to bodajże pierwsza rzeźba artystyczna w naszym mieście pozbawiona charakteru patetycznego czy religijnego i jedyny pomnik raciborzanina, pod który (mamy nadzieję) - nigdy nie będzie się przynosić kwiatów ani zniczy. Chcemy, by jego widok był powodem do uśmiechu i zadumy nad rolą sztuki we współczesnym życiu społecznym! Tymczasem przesyłam kilka zdjęć. Krzysztofek ma już kapelusz i zarys głowy ;)

DW

PARĘ SŁÓW O HUGONIE CHRISTOPHIE - KRZYSZTOFKU

W pierwszej połowie XX wieku na ulicach Raciborza można było spotkać dziwnego człowieka z psem albo z cylindrem lub boso, a nawet w ubraniu kobiecym. Jedno z hamburskich pism satyrycznych zobaczyło w Hugo Christophie jednego z najbardziej oryginalnych ludzi na świecie. Wedle ustnych przekazów Christoph w dzień swoich urodzin miał zwyczaj objeżdżać z taczką miasto i obdarowywać kwiatami napotkanych ludzi. Jego sposobem życia, ekspresją jego przekonań były żarty-kawały przedstawiane na ulicach miasta. Tym Hugo Christoph przypomina nam filozofa greckiego, przed tym nim filozofia nie skryła się jeszcze w akademiach, lecz była przewodnikiem ludzi niepokornych i poszukujących głębszego sensu życia.

Hugo Christoph zapłacił rokiem więzienia za odmowę czyszczenia granatów, bo "granaty brudzą". Sprzedawał też śledzie, które miały być tłuste jak marszałek III Rzeszy - Hermann Wilhelm Göring - bowiem śledzie po niemiecku to Hering i świetnie się rymują z Göring. W czasie plebiscytowej gorączki zasłynął jako pseudo-zamachowiec, bowiem jego komunikat zapowiadał wysadzenie mostu zamkowego, a tymczasem Krzysztofek o wyznaczonej porze przyszedł na most z polewaczką. Wynikało to z faktu, że słowo, którym się posłużył - "gesprengt" oznacza zarówno wysadzanie w powietrze jak polewanie.... na przykład wodą. Ostatecznie za kpienie z Adolfa Hitlera został osadzony w obozie koncentracyjnym, najprawdopodobniej na terenie Czech i tam też poniósł śmierć jako jedna z nieprzeliczonych ofiar nazizmu.

Niektórzy starsi mieszkańcy Raciborza twierdzą, że Krzysztofek także z obozu przysyłał listy, w których opisywał swoje obozowe żarciki!

dr ZW

komentarze 2

»

 1. Witam
  To w końcu jak sie Krzysztofek nazywał:Hugo Christoph czy Hugo Christoff. Doceniam to że Pan Doktor w końcu ucywilizował opowieści o Krzysztofku ale dla poprawności metody badawczej dodać należałoby chociażby nazwę tej hamburskiej gazety.Ponadto Krzysztofek musiał być zameldowany i w książkach adresowych Raciborza z lat 1926 i 1932 należałoby poszukać adresów no i poprawności nazwiska.

  Pozdrawiam

  autor: Tomasz — 20 lutego 2011 - 08:54

 2. Panie Tomaszu. Nie jestem historykiem, nie mam żadnej „poprawnej” metody badawczej. Jestem tylko i wyłącznie sympatykiem, który postanowił opowiedzieć o swojej fascynacji Krzysztofkiem tym, którzy chcieli wysłuchać. Ta fascynacja skierowania mnie do raciborzan, którzy Krzysztofka pamiętali i moje opowieści czerpię również z tego, co podczas tych spotkań usłyszałem (nota bene wiele lat temu). Jak Pan wie, Krzysztofek inspiruje mnie jako filozof i tak naprawdę z tej perspektywy nie ma większego znaczenia czy jego nazwisko pisze się Christoff czy Christoph. Spotkałem się z obiema wersjami w materiałach niemieckojęzycznych. Po drugie, bardzo bym się cieszył, gdybym znał nazwę tej hamburskiej gazety, ale tego nie wiem i nie mam pojęcia jak do tej informacji dotrzeć. Podsumowując – mam nadzieję, że za jakiś czas zawodowy historyk, dysponujący zarówno czasem jak merytorycznym przygotowaniem, zajmie się doprecyzowaniem faktów z życia naszego raciborskiego filozofa. Krzysztofek zasługuje na to, by ktoś wnikliwie prześledził fakty jego życia z historycznej perspektywy, natomiast niestety ja nie mogę być tą osobą. Pozdrawiam

  autor: Zbigniew Wieczorek — 22 lutego 2011 - 23:10

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl