RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Jožin z Bažin w koronie

Raciborska Grupa Trekkingowa zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zdobyć Koronę Gór Polski. RGT ma charakter otwarty, a więc wszyscy miłośnicy pieszych wędrówek mogą przyłączyć się do tego projektu.

Raciborska Grupa Trekkingowa zdobywa Koronę Gór Polski

1. Co to jest Raciborska Grupa Trekkingowa?

Raciborska Grupa Trekkingowa im. Joiźna z Baźin to otwarty, nieformalny projekt górsko – przyjacielski, który zrodził się i jest zakotwiczony przy Stowarzyszeniu Artystów i Podróżników GRUPA ROSYNANT. Idea działania RGT jest niezwykle prosta: raz w miesiącu ruszamy na ciekawy wyjazd w góry, który staramy się uzupełnić akcentami krajoznawczymi i rozrywkowymi. Poziom trudności wyjazdów jest za każdym razem trochę inny, ale zasada jest jasna: jeździmy dla przyjemności, radości, frajdy i rekreacji. Wyjeżdżamy z miasta po to by odpocząć od pracy, studiów czy szkoły, pobyć blisko natury, pobawić się w dobrym towarzystwie, a nie w celach typowo sportowych. W wyjazdach mogą brać udział wszyscy miłośnicy przygód i podróży bez względu na wiek, płeć, przynależność partyjną, orientację polityczną, kolor oczu itp. Lecz jedno jest ważne: podczas wyjazdów każdy odpowiada za siebie!

2. Co to jest Korona Gór Polskich?

Pytanie jest trudne i łatwe zarazem. Wszak każdy słyszał o Koronie Himalajów czy Koronie Ziemi. Ale nie każdy słyszał o Koronie Gór Polskich. Ale powoli i wyraźnie. Najpierw wytłumaczymy wszystko literalnie: Korona – to potoczne określenie tego, co znajduje się najwyżej… Gór – jak sama nazwa wskazuje – korona dotyczy tego, co w górach… Polskich – znaczy, że na terytorium Polski. A konkretnie – na terytorium III RP. Koncepcja "Korony Gór Polski" została przedstawiona w 1997 przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego w czasopiśmie Poznaj Swój Kraj. Ideą, która przyświecała autorom pomysłu, było propagowanie turystyki górskiej we wszystkich górach kraju, a nie tylko w obrębie Tatr. Do zestawu wchodziło 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Choć Raciborska Grupa Trekkingowa, jako twór nieformalny nie uczestniczy w oficjalnym klubie zdobywców KGP, to wszyscy chętni do udziału w przedsięwzięciu redakcji PSK mogą to czynić indywidualnie. Klub ten wydaje odpowiednie książeczki, odznaki, koszulki itp. Wszelkie informacje znajdują się na www.kgp.amos.waw.pl Pasma górskie, których szczyty trafiły na listę Korony Gór Polski zostały wyznaczone na podstawie podziału regionalnego Polski według prof. J. Kondrackiego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wspomniani wyżej autorzy, z sobie tylko znanych powodów do "Korony…" zaliczyli nie góry faktycznie najwyższe, lecz "najwyższe z tych, na jakie prowadzi znakowany szlak turystyczny". My oczywiście, jako prawdziwi twardziele i miłośnicy geograficznej precyzji, powracamy do purystycznej koncepcji 28 NAJWYŻSZYCH szczytów pasm górskich znajdujących się w Polsce. Jeśli nie znajdziemy szlaku tam gdzie trzeba, to wyznaczymy go sami ;) A na Kowadło i Rudawiec wejdziemy dodatkowo ;)

3. Co ma piernik do wiatraka?

Tyle, że od kwietnia 2010 roku w ramach naszej tradycyjnej działalności zaczynamy kierować swoją uwagę na szczyty znajdujące się poniżej:

1.Rysy 2499 m - Tatry
2.Babia Góra 1725 m - Beskid Żywiecki
3.Śnieżka 1602 m - Karkonosze
4.Śnieżnik Kłodzki 1425 m - Masyw Śnieżnika
5.Tarnica 1346 m - Bieszczady
6.Turbacz 1310 m - Gorce
7.Radziejowa 1262 m - Beskid Sądecki
8.Skrzyczne 1257 m - Beskid Śląski
9.Mogielica 1170 m - Beskid Wyspowy
10.Wysoka Kopa 1126 m - Góry Izerskie
11.Postawna 1124 m (+ Rudowiec 1112 m) - Góry Bialskie
12.Orlica 1084 m - Góry Orlickie
13.Wysoka 1050 m – Pieniny
14.Smrek (tzw. Trójkrajny) 1117 m (+ Kowadło 989 m) - Góry Złote
15.Wielka Sowa 1015 m - Góry Sowie
16.Lackowa 997 m - Beskid Niski
17.Jagodna 977 m - Góry Bystrzyckie
18.Skalnik 945 m - Rudawy Janowickie
19.Waligóra 936 m - Góry Kamienne
20.Czupel 933 m - Beskid Mały
21.Szczeliniec 919 m - Góry Stołowe
22.Lubomir 904 m - Beskid Makowski
23.Biskupia Kopa 889 m - Góry Opawskie
24.Chełmiec 869 m - Góry Wałbrzyskie
25.Góra Kłodzka 765 m - Góry Bardzkie
26.Skopiec 724 m - Góry Kaczawskie
27.Ślęża 718 m - Przedgórze Sudeckie
28.Łysica 612 m - Góry Świętokrzyskie

4. A co komu do tego?

A to, że każdy chętny może się dołączyć. Moderatorem wyjazdów RGT w roku 2010 jest Krzysiek Zawadzki: zapalzapal.com.pl, tel.: 792254726. U niego należy zgłaszać chęć wyjazdu…

Informacje o wyjazdach przesyłamy drogą elektroniczną. Chcą je dostawać, należy się wpisać na listę mailingową Grupy Rosynant, na stronie www.rosynant.pl

5. Plany na rok 2010…

18 IV (niedziela) – G. Opawskie: Biskupia Kopa
1 – 3 V (sobota – poniedziałek) – G. Złote: Kowadło + Smrek Trójkrajny. G. Bialskie: Postawna + Rudawiec, Masyw Śnieżnika: Śnieżnik, G. Bystrzyckie: Jagodna
15 V (sobota) – wyjazd do Czech poza "Koronę…"
3 – 6 VI (czwartek – niedziela) – Bieszczady (m.in. Tarnica)
30 VIII – 1 IX (piątek – niedziela) – Tatry (m.in. Rysy)
18 – 19 IX (sobota – niedziela) – B. Śląski: Skrzyczne + B. Mały: Czupel
9 – 10 X (sobota – niedziela) – Gorce: Turbacz
11 – 14 XI (czwartek – niedziela) – Karkonosze: Śnieżka + Izery: Wysoka Kopa
11 – 12 XII (sobota – niedziela) – G. Bardzkie: Góra Kłodzka G. Stołowe: Szczeliniec Wielki Przedgórze Sudeckie: Ślęża

A potem jakoś to będzie…

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl