RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Jak w ruskim wagonie

Z sesji rady miasta: Pozwolą Państwo, że opowiem dwie krótkie anegdoty (ale na temat). Podróżowałem kiedyś po Wschodzie, jadąc pociągiem klasy pierwszej z Lwowa do Symferopola na Półwyspie Krymskim. Przeszło trzydzieści godzin w podróży, czerwiec, upał jak diabli, duszno... a okna w pociągu zabite gwoździami i tylko napis: „zakryto na zimu”. Mówię o tym dlatego, że w naszym mieście są jeszcze miejsca, gdzie zdarzają się podobne absurdy; gdzie dominuje postsocjalistyczna mentalność. Co gorsza, zdarza się to w jednostkach Panu - Panie Prezydencie - podległych.

I tu czas na anegdotę numer dwa napisaną kilkanaście dni temu przez życie. Otóż, któregoś wieczoru postanowiłem pobiegać na stadionie PWSZ. Jak się okazało podobnych do mnie tego dnia było ze czterdzieści osób. Jedni uprawiali Nordic Walking, inni biegali, jeszcze inni zwyczajnie spacerowali. Postanowiłem zatem szybko przemieścić się na ulicę Zamkową. Pomyślałem, że skoro miasto promuje biegi uliczne i zdrowy tryb życia (i bardzo dobrze!) to na stadionie MIEJSKIM spokojnie będę mógł przebiec kilka kilometrów, wykonując plan dnia. Jak się okazało, sprawa nie była tak oczywista. Podjechałem pod stadion samochodem, a tu jak w tym wschodnim pociągu, wszystko pozamykane na cztery spusty. Tylko jakiś zabłąkany rodzic na rowerze z dzieckiem przez ogrodzenie obserwował powolny wzrost trawy na stadionowej płycie głównej. Postanowiłem zatem zrobić małą prowokację. Poszedłem na recepcję, gdzie poprosiłem osłupiałego dozorcę o wskazanie miejsca, przez które mógłbym dostać się na bieżnię. Usłyszałem, że na stadion nikogo nie wpuszczają. Tym razem ja udałem zdziwionego (choć nie ukrywam, że spodziewałem się takiej reakcji). Nie wpuszczacie – zapytałem – a to z jakiego powodu? Po prostu nie wpuszczamy? Ale wie Pan – ciągnąłem temat – dziś na stadionie PWSZ jest kilkadziesiąt osób; miejsce to żyje, a u was jak w rodzinnym grobowcu: cisza, spokój... Dlaczego w mieście z tradycjami sportowymi nie można pobiegać po bieżni stadionu? - Bo by tu nam wszystko rozjechali – usłyszałem w odpowiedzi. - A macie tu Państwo monitoring? - nie ustępowałem pola rozmówcy. - Owszem mamy, ale ja tu jestem sam. No cóż, tym argumentem pan portier przycisnął mnie do ściany. Postanowiłem po raz ostatni spróbować natarcia. - Wie Pan, kiedy przed wakacjami wraz z komisją rewizyjną byłem u Państwa, dowiedziałem się od dyrektora, że pan przewodniczący Wojnar biega tu codziennie i nawet klucz ma dorobiony. Jak to jest, że prezes może, a zwykły obywatel nie? Na zawołanie: „przewodniczący rady” i „komisja rewizyjna”, klucze bez zbędnej zwłoki otrzymałem na tacy. W ten sposób udało mi się – pierwszy raz od wielu lat – zwizytować bieżnię miejskiego stadionu. Cóż, wymaga natychmiastowej – choćby powierzchownej – rewitalizacji. Można dosłownie skręcić nogę potykając się na przykład o kawałek cegłówki. Wstyd!

Jak to jest, Szanowny Panie Prezydencie, że od kilku lat potrafi się Pan porozumieć z władzami PWSZ, a z własnym dyrektorem nie udaje się Panu dogadać. To barbarzyństwo trzymać pod kluczem obiekty, na których utrzymanie składają się wszyscy mieszkańcy Raciborza. Nie pierwszy raz przecież o tym rozmawiamy. Minęło klika miesięcy od kontroli na OSiR komisji rewizyjnej. Jakie wnioski pokontrolne Pan Prezydent wyciągnął? Jakie decyzje dotyczące funkcjonowania miejskiego zakładu budżetowego Pan podjął? Wszak komisja rewizyjna w swoim raporcie sygnalizowała między innymi przywoływane dziś przeze mnie patologiczne sytuacje, nieprawidłowości i braki.

Czytaj także:

(rm)

komentarze 2

»

 1. Kwaśny musi odejść!

  autor: srcman — 26 sierpnia 2011 - 14:01

 2. Nazwisko „Wojnar” otwiera wszystkie drzwi w tym mieście.

  autor: Ot, co! — 27 sierpnia 2011 - 08:33

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl