RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Jak Pan Prezydent w Komitecie zasiadł…

Kilka dni temu Racibórz obiegła informacja o tym, że jaśnie nam panujący Prezydent Miasta Racibórz znalazł się w komitecie sterującym ds. opracowania Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego. Cóż za zaszczyt, cóż za chwała, cóż za wyróżnienie! Aż chciałoby się zaśpiewać: „Chwała Naszemu Panującemu...”  W pierwszym momencie mocno się tym faktem zdziwiliśmy, albowiem wydawać by się mogło, że do zasiadania w takim komitecie potrzeba jakiś konkretnych kompetencji i dobrych efektów w zarządzaniu (czymkolwiek). Wszak chodzi o doradzanie innym, jak zarządzać mają... Wobec pojawiających się komentarzy, w których jedni gratulują, a drudzy krytykują, postanowiliśmy powiedzieć SPRAWDZAMY i dowiedzieć się w jaki sposób Pan Prezydent znalazł się w tym komitecie. Okazuje się, że to nie wybitne kompetencje, sukcesy w zarządzaniu Raciborzem, nawet nie słynne już z Raciborzu „wykształcenie ekonomiczne” Pana Prezydenta, ani nawet jego co prawda ukrywana, ale jednak będąca niezaprzeczalnym faktem przynależność do Partii (dla jasności: w tym wypadku chodzi o PO) zdecydowały o powołaniu do „Komitetu”. Wystarczyło tzw. „zasiadanie” i wyrażenie zgody (jak za starych, dobrych lat).  Oto oryginał odpowiedzi, którą dostaliśmy od jednego z naszych sympatyków: "Szanowny Panie, W odpowiedzi na Pana wniosek złożony na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, uprzejmie informuję, że do pracy w Komitecie Sterującym ds. opracowania "Koncepcji Regionalnej Polityki Miejskiej", zostali zaproszeni Prezydenci Miast stanowiących *ośrodki centralne obszarów funkcjonalnych województwa* (subregionów) oraz *lokalne ośrodki rozwoju*, wskazane w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego "ŚLĄSKIE 2020+", przyjętej uchwałą Nr IV/38/2/2013 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 1 lipca 2013r. Prezydenci Miast oraz Burmistrzowie, którzy przyjęli zaproszenie lub wyznaczyli swoich przedstawicieli, zostali członkami Komitetu Sterującego ds. opracowania "Koncepcji Regionalnej Polityki Miejskiej", powołanego na podstawie Uchwały nr 2556/296/IV/2013 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 19.11.2013 r." Artykuł w Nasz Racibórz: http://www.naszraciborz.pl/site/art/1/0/33255.html

komentarze 2

»

 1. „Zmieniamy mundurki czy zmieniamy władzę?
  Wszyscy znamy stare powiedzenie „ nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”- i może mówi prawdę. Jeżeli nasi leoniadasi robią błędy w swej działalności polityczne, to może się czegoś nauczą. W pierwszej kadencji, a niektórzy w kolejnej, były wielkie ambicje i zapowiedzi, co zrobimy i co zbudujemy, co poprawimy i zmienimy najlepsze. W drugiej zaś kto wyciągnął wnioski, ze nie co za wiele obiecywać, bo i tak wybiorą. Po co tracić tyle kasy na wyborcze ulotki. Niemniej powtórzył obietnicę, że zrobi czego do tej pory nie zrobił. Mija druga albo kolejna kadencja, a tu wyborcy nie narzekają. Tylko w sklepie lub w barze przy regionalnym kuflu ktoś wlewa żale. Może jednak ktoś wyciągnie wnioski i poprawi swoje wyborcze banery. Tylko czy możemy jeszcze w nie wierzyć i wierzyć im naszym leonidasom. Tracimy powoli ducha obywatelskiej wiary i twórczości. My nie robimy nic bo nie możemy albo nam się nie chce, w końcu narzekać łatwo, zrobić gorzej. Mimo wszystko nie przestajemy szukać dochodów, płacimy podatki, nie unikamy płacenia należności, które leonidy podnoszą systematyczne co roku, wywiązujemy się z wszelkich opłat z nadzieją, że nasz narybek na tej ziemi znajdzie swój kąt. Tymczasem mam wrażenie, że nasze pieniądze są marnotrawione. Dajemy im pieniądze,, ale nie widzimy efektów ich dobrego wykorzystania. Absurdalnie są wydawane na rzeczy, które nie przynoszą naszemu miastu ani korzyści ani rozwoju. Obywatel narzeka, ale nic nie może więcej , wiec nie zaszkodzi. Niech żyje zatem obłuda i pozoracja służby. Kolejne pomysły stają się źródłem dziwnych a czasem nawet głupich komentarzy, ale jaki pomysł taka krytyka. Przykładowa galeria „Dworzec” przypominam nam co roku, że oni chcą coś zrobić tylko nie wiedza jak, z kim i za co. Lokale dworcowe pozamykane i puste jak inne obrazy w naszym mieście, puste miejsca po sklepach spożywczych, kosmetycznych monopolowych. Dobrze, że fryzjerów mamy więcej, bo Leonidas musiałby się zapisać do kolejki oczekujących, no i oczywiście taki Leonidas straszyłby swojego wyborcę swoim nie tylko politycznym lenistwem. Naszemu miastu potrzeba „kolorów” rynku, rynku pracy i agresywnej gospodarki. wart przytoczenia ruch społeczny Nasze Miasto ( http://nam-raciborz.pl), który realizuje projekt „Ożywiamy Racibórz”. Oby zdążyli, bo powściągliwość Leonidasów pozwoli nam co prawda spokojnie odejść na Jeruzalem , młodzi mieszkańcy tego iata będą przybywać tłumie tutaj ale tylko po to ,aby na ruinach miasta zapalić znicz pamięci a tym piastowskim mieście. Tak czasem żałuję, że na łamach naszych przyklaskowych gazet czy na antenie jedynie słusznej telewizji leonidasa, nie możemy być świadkami gorących sporów i mocnych konkretnych deklaracji,
  a przede wszystkich uchwał jak to jest w ukraińskim parlamencie. Nie rozijamy jedynie naszego zaplecza kulturalnego i sportowego, emeryci i tak nie muszą tyle szaleć , bo i nie mają za co. Róbmy trochę więcej konkretów . Budujmy dobre drogi do głównych szlaków transgranicznych a nie drogi do piekielnego ubóstwa. Te działania określiłbym jako pasywne działanie, zmianą mundurków bez marzeń, bezideowy zlepek pomysłów pozbawiony strategii gospodarczej. Wobec tego nawet nie ma co sprawdzać i dowiadywać się w jaki sposób Leonidas znalazł się w komitecie Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląski. Okazuje się, że to nie wybitne kompetencje, zdecydowały o powołaniu do „Komitetu”, a wystarczy tzw. „zasiadanie” (jak za starych, dobrych lat). Może się nasze towarzystwo Leonidasów trochę się zasiedziało?
  Pozdrawiam
  A.B.

  autor: student1963 — 13 marca 2014 - 20:22

 2. Nasza kondycja nasz los -Start UP czy DOWN?
  Wielokrotnie z ust osób starszych słyszymy, że nie mamy prawa komentować pewnych zdarzeń, ponieważ …,bo za młody, bo… nic o tym nie wiesz, a za komuny było gorzej, a teraz macie lepiej. Tak każda osoba urodzona po roku 1991 na szczęście nie jest zatruta mentalnym kolesiostwem, niewolnictwem układów leonidasowych, a w przeciwieństwie do większości posiada moc i chęć działania.

  Dobry obraz kondycji naszego młodego społeczeństwa oraz różnica pokoleniowa, to mogą być atuty zmian i sygnały pojawienia się nowej jakości, zarówno tej związanej z działalnością kulturową ale i gospodarczą, a co najważniejsze także polityczną. Spotykamy się z niezwykłym entuzjazmem młodych ludzi, kiedy czytamy takie informacje „Szymon Łopocz wygrał II etap trzeciej edycji konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu” w powiecie raciborskim. Konkurs odbywa się w kilku miastach naszego regionu obejmując powiaty i miasta Żory, Rybnik, Wodzisław, Jastrzębie Zd., Pszczyna, Racibórz.”(raciborz.com.pl) albo „średnia ocen minimum 5,51 a do tego zachowanie bardzo dobre lub wzorowe. W całym Raciborzu jest 12 takich uczniów!” naszego miasta.
  Co stoi zatem na przeszkodzie, aby nasze miasta się rozwijały. Z opinii o korupcji oraz standardach życia publicznego w Polsce (badania CBOS 14/2014) wynika, że spośród nagannych zachowań spotykanych wśród osób piastujących stanowiska państwowe najpowszechniejsze, w odczuciu społecznym, są nepotyzm i kumoterstwo. Ponad cztery piąte respondentów (85%)uważa, że wśród wysokich urzędników państwowych i polityków często dochodzi do obsadzania krewnych i kolegów na stanowiskach w urzędach, spółkach, bankach itp. Ponad cztery piąte Polaków (83%) uważa, że zdecydowana większość polityków podejmuje i prowadzi działalność publiczną przede wszystkim dla pieniędzy, tylko co dziesiąty (10%) sądzi, że jest to częściej wyjątek niż reguła. Równie jednoznacznie badani postrzegają wśród naszej klasy politycznej powszechność zjawiska nepotyzmu w postaci załatwiania pracy rodzinie (83%) lub znajomym (81%). Według Polaków standardy życia publicznego w największym stopniu obniża stosowanie przekupstwa jako metody walki o wpływy polityczne w partii. Prawie dwie trzecie ankietowanych (64%) jest zdania, że korumpowanie kolegów partyjnych, np. za pomocą obietnic załatwienia atrakcyjnej posady w zamian za oddanie głosu na „odpowiedniego” kandydata w wewnątrzpartyjnych wyborach, w dużym stopniu pogarsza standardy życia publicznego.
  Z drugiej strony czemu się dziwić? Skoro po ponad dwudziestu latach pan Prezydent ze swoim leonidasami się obudzili i wdrażają teraz program „Dobry klimat dla biznesu”. Pani Magdalena Czech Majer, kierownik Referatu Promocji, powiedziała w końcu to, o czym od pół roku gaworzymy na różnych forach społecznościach. Nie to stanowi jednak cel tegoż artykułu. Od dawno wiadomo, że zarówno pan Leonidas jak reszta świtki nie potrafią zagospodarować i wykorzystać potencjału gospodarczego naszego miasta
  i regionu. Ostatnie lata kadencji obecnych i panujących nam Leonidasów zaprzepaścili wielką szanse rozwoju, a przyczynami są opinie wyrażone w opiniach badanych przez CBOS.
  Nasze Jutro jak nasza nowa jakość i leży wyłącznie w rękach młodych ludzi, w Ich zdolności, uczciwość i pracowitość, ale i potrzebnej mądrości, która może pobudzić mieszkańców do większej aktywności gospodarczej. Tymczasem nasi panowie wciąż szukają chętnych, ale niestety te działania są nieudolne, bez systemowe i nie mają w swej ofercie dobrych argumentów- nie mówmy o ulgach podatkowych czy inwestycyjnych, ale po prostu je wdrażajmy. Zobaczcie ile miejsc handlowych świeci pustkami a przetargi nie dają pespektyw na kontynuowanie jakiejkolwiek działalności gospodarczej w tych pomieszczeniach przez pięć sześć miesięcy. Mądrym jest stwierdzenie, że Racibórz powinien stworzyć własny skuteczny mechanizm zabiegania o inwestorów i promowania naszych terenów inwestycyjnych. Ale to ponad osiem lat gadulstwa bez konkretnych działań- spalcie się ze wstydu. Jeśli nie umiecie powiedzcie to ludziom, młodym wyjeżdzającym, dojrzałym szukającym pracy, uczniom, którym zamykacie szkoły, nie tworzycie dobrych szkół zawodowych. My nie chcemy być niewolnikami-robolami na niskich etatach we własnym mieście, bądź też zmuszani do upokarzającej emigracji za pracą. Panie Prezydencie i szanowni Radni już dość ogłupiania przez raciborskie media i spóźnione programy. Doskonale widzimy, że wszystkie partie polityczne, obecnie to elementy tego samego układu, któremu udało się uzyskać mandat zaufania społecznego. Nie chcemy czekać na konkrety. Chcemy zobaczyć, że utworzony specjalny zespół ds. kontaktów z inwestorami i wdrażany program START UP, to nie tylko element rozpaczy, ale większego wysiłku i dobrego PROGRAMU POLITYCZNEGO, który da młodym ludziom pracę a naszemu miastu rozwój. My Młodzi ludzie świadomi świata, oczekujemy takich polityków, którzy udzielą nam poparcia i wparcia. Nie musimy być głupi ani leniwi, w końcu zaczniemy i będziemy sięgać po ludzi młodych z głębi list, a tych z pierwszych miejsc będziemy niestety skreślać albo przesuwać- powiemy DOWN.
  Jesteśmy mądrym pokoleniem młodych. Pamiętajcie – wszystko jest w naszych
  i waszych rękach!
  Pozdrawiam A.B.

  autor: student — 31 marca 2014 - 20:35

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl