RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

IV sesja rady powiatu.

Szkoda, że nie piąta bo byłaby przynajmniej okrągła, ale też nie w cyfrze najważniejsza rzecz. Przyznaję, że dopiero raczkuję w tym, samorządowym, świecie i pewnie wiele rzeczy jeszcze mi się nie śniło, ale przyznaję, że ta sesja wprawiła mnie w lekkie zdumienie. Ja wiem, że kiedy ma się większość, to i Odrę można zawrócić kijem. /relacja - Leszek Wyka z RSS Nasze Miasto/

Wiem, że ze zdaniem opozycji można, ale nie trzeba się liczyć. Ot takie prawo lokalnej koalicji. Jednakże, aż tak humorystycznie zinterpretować interpelacje radnych opozycji po prostu nie przystoi. Jakby nie było poruszały one dość ważkie problemy społeczne.

Teresa Frencel optowała, za przywróceniem konkursów na stanowiska kierownicze w oświacie, argumentując to nie tylko merytoryczną korzyścią dla samego zainteresowanego (aktualnie urzędujący kierownik instytucji może się po prostu pochwalić swoimi sukcesami), ale przede wszystkim korzyścią dla władzy, która jest otwarta na nowe wyzwania i działalność jej jest najzwyczajniej transparentna.

Drugi, równie ważny dla naszego miasta i powiatu, temat który poruszyła Teresa Frencel dotyczył basenu przy SMS, który od czasu zeszłorocznej powodzi stoi pusty, nie ogrzewany i nie wietrzony.

Leona Fiolkę interesowały stosunkowo wysokie koszta remontu budynku starostwa (w jednym roku 10% całkowitych wydatków Starostwa a w kolejnym blisko 30%) oraz fatalny stan dróg w powiecie, brak wspólnej (miasto – powiat) polityki przy lobbingu na rzecz obwodnicy miejskiej i dróg dojazdowych do autostrady.

Odpowiedź Starosty jest prosta – to nie nasze zadanie! Nie stać nas na taki wydatek! Jeśli ktoś zacznie działać to my go wesprzemy! To przecież nie dla Starostwa remontujemy, tylko dla petentów. Oczywiście są to słowa wyrwane z szerszego kontekstu, ale puenta jest właściwa. Mój stary znajomy zwykł w takich przypadkach mawiać: „spokój i umiar zdobi młodzieńca”. Tego Panu Staroście zazdroszczę – spokoju i umiaru.

Nie ma sensu ogłaszać konkursów w jednostkach Jemu podległych, bo to może stresować dyrektorów, a ponadto sam Pan Starosta wie kto jest dobrym dyrektorem a kto nie! Co prawda przyznaje dalej, że najlepiej byłoby na tych stanowiskach zatrudniać menadżerów, ale skąd ich wziąć? No jak to skąd? Z konkursu właśnie! Tak a propos to jednego „menadżera” Pana Starosty znam aż do bólu. Więc może lepiej niech będzie tak jak jest?

Tak - spokój i umiar! Tego nam właśnie potrzeba. No może jeszcze dużej ilości nożyczek do przecinania kolejnej wstęgi. Wszak ziemia raciborska to kraina mlekiem i miodem płynąca. Zycie kulturalne kwitnie w rytm walców Straussa, nagroda goni nagrodę, a ponadto jest w kim wybierać!

Drogi mamy złe? Skądże znowu nie jest tak źle, jak się zbierze te wszystkie wyremontowane kawałeczki, to jest dobrze. W mieście są korki? Też mi tam korki: 10-15 minut i narzekamy! W dużych miastach, w takich na przykład Katowicach, to dopiero są korki!

Taaak… „a świstak siedzi i zawija je w sreberka"…

Zabrakło mi tylko jednego, charakterystycznego już dla PO, akcentu – sążnistego bukietu róż dla Starosty.

Liczba komentarzy: 1

»

  1. Taaak. Nie ma to jak optymizm i radość z zastanej sytuacji. „Skoro nie jest źle, to znaczy że jest dobrze. Gdyby było źle to bym wiedział. A skoro nie wiem, to znaczy że jest dobrze. No bo nie jest źle – tak mówią moi koledzy i moi pracownicy.” No czyż nie? No własnie, że nie… I w tym problem. To, że mamy się lepiej niz Wałbrzych i Głuchołazy jakoś mnie nie kręci. Wolę gonić pierwszą piątkę niż cieszyc się, że nie jesteśmy w piątce najgorszych… Owszem, cieszmy się z sukcesów, zwłaszcza realnych a nie dmuchanych, ale napierajmy do przodu, tworząc nowoczesne, rozwijające się i ambitne miasto…

    autor: Dawid — 9 lutego 2011 - 01:40

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl