RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Inkubator kontra „Waw”

Komentarz Piotra Dominiaka - szefa IOP w Raciborzu do opublikowanego na portalu naszraciborz.pl tekstu pana redaktora Grzegorza Wawocznego pt. Robercie, bądź uczciwy!

Racibórz, 28.11.2008 r.

Szanowny Pan
Grzegorz Wawoczny
Redaktor Naczelny
Portalu Internetowego Nasz Racibórz

Opublikowany przez Pana w portalu internetowym Nasz Racibórz, felieton pt. "Robercie, bądź uczciwy", zawiera tezy z którymi pracownicy Inkubatora Organizacji Pozarządowych nie mogą się zgodzić. Jednocześnie pragnę podkreślić, że przedmiotem działalności Inkubatora Organizacji Pozarządowych w Raciborzu jest wspieranie - poprzez szkolenia i specjalistyczne doradztwo - organizacji pozarządowych z terenu całego Powiatu Raciborskiego. Oprócz tego Inkubator zajmuje się promowaniem III sektora i organizacji, które go współtworzą. Poniżej przedstawiamy nasze stanowisko w przedmiocie sprawy opisanej Przez Pana Grzegorza Wawocznego. Prosimy także o jego publikacją na łamach portalu internetowego Nasz Racibórz.

Dziwię się, że katalog "Partnerstwo Szansą Rozwoju Lokalnego" wydany w kwietniu 2008 r. budzi kontrowersje dopiero dziś, kiedy minęło już ponad 7 miesięcy. Okazuje się, że w kwietniu treści w nim zawarte były poprawne politycznie, a dziś już nie są.

Zostawmy jednak politykę i przejdźmy do faktów. Wydany, jak zgodnie z prawdą pisze Pan Grzegorz Wawoczny w swoim felietonie, za pieniądze z Unii Europejskiej katalog podsumowujący działalność Inkubatora Organizacji Pozarządowych, zawiera prezentacje 20 organizacji pozarządowych działających na terenie Powiatu Raciborskiego. Możliwość zamieszczenia swojej prezentacji w katalogu miały WSZYSTKIE (!) organizacje pozarządowe z Raciborza i z Powiatu Raciborskiego. Do wszystkich skierowaliśmy zaproszenia drogą telefoniczną i mailową. Informację tę umieściliśmy także na naszej stronie internetowej. I naprawdę dziwi mnie to, że kontrowersje wzbudza właśnie prezentacja Raciborskiego Stowarzyszenia Samorządowego Nasze Miasto.

Powodem tych kontrowersji, jak pisze Pan Grzegorz Wawoczny, jest fakt, że lider Stowarzyszenia Nasze Miasto, Pan Robert Myśliwy, angażuje się w lokalną politykę. Ja napiszę, którzy przedstawiciele innych organizacji, których prezentacja znajduje się w katalogu w tę politykę się angażują:

 • Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza" - Pani Alina Litewka - Kobyłka, prezes, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu. Pani Katarzyna Dutkiewicz - członek zarządu Stowarzyszenia "Tęcza", radna Gminy Racibórz.
 • Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Budziska -jego aktywny członek, Pan Tadeusz Koral, radny Gminy Kuźnia Raciborska.
 • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzielnicy Studzienna - Pan Roman Wałach, prezes, radny Gminy Racibórz.
 • Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku - Pan Piotr Klima, prezes, wiceprzewodniczący rady Gminy Racibórz.
 • Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe Nasze Miasto - Pan Robert Myśliwy, prezes, radny Gminy Racibórz.
 • Stowarzyszenie "Persona" na Rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego - Pan Jan Kuliga, członek zarządu, były prezydent Raciborza.
 • Śląskie Towarzystwo Gospodarcze Pro Europa - Pani Gabriela Lenartowicz, była prezes, była radna Sejmiku Śląskiego, obecnie prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zaproszenie do prezentacji w katalogu otrzymały także pozostałe organizacje m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej, które wystawia listę pod taką samą nazwą w wyborach samorządowych. Osobiście dwukrotnie dzwoniłem do przedstawiciela tej organizacji z propozycją zamieszczenia prezentacji. Niestety nie otrzymałem jej. Propozycję tę otrzymała także m.in. Pani Krystyna Klimaszewska, przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Polskiego Związku Pielęgniarskiego w Raciborzu, radna Gminy Racibórz.

Katalog zawiera także prezentację innych organizacji, których przedstawiciele nie pełnią żadnych funkcji publicznych. Jest on dostępny w siedzibie Inkubatora, przy ul. Ocickiej 4. Zainteresowanych zapraszam.

Wobec powyższego dziwi mnie fakt, że jedynie prezentacja RSS Nasze Miasto budzi kontrowersje. Dla zachowania dziennikarskiej zasady obiektywności powinien Pan Grzegorz Wawoczny napisać także o wyżej wymienionych osobach, że należy im się "czerwona kartka" za mieszanie organizacji pozarządowych do swoich celów politycznych. Chociaż ja osobiście nie zgadzam się z tym, że osoby aktywne w sektorze pozarządowym i w sektorze publicznym powinny być ganione za swoją działalność. Jest to zjawisko które występuje na całym świecie w takim samym stopniu, jak w Raciborzu. Mało tego, w czasie przywoływanego przez Pana Grzegorza Wawocznego Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie miała miejsce Konferencja Rzeczpospolita Obywatelska, gdzie jeden z jej prelegentów mówił o potrzebie zwiększenia reprezentacji III sektora we władzach wszystkich szczebli. Jest to zjawisko naturalne w zdrowych demokracjach, a u nas próbuje się je piętnować. Być może to z naszą demokracją lokalną jest coś nie tak?

Cała ta sprawa ma silny kontekst polityczny. I sądzę, że ma ona związek z próbą zdezawuowania także mojej osoby i mojej działalności. A próbę tę należy rozpatrywać w kontekście bojkotu niektórych decyzji prezydenta przez środowisko młodych artystów i animatorów kultury, do którego sam należę. Prezydent, krótko przed tym, jak o sprawie "katalogu" zaczęły pisać lokalne media, wyrażał się o nim w podobnym tonie, jak Pan Grzegorz Wawoczny i jak Pan Józef Nakraszewicz na łamach Nowin Raciborskich. Wyrażał się tak w obecności przedstawicielki organizacji pozarządowej z Raciborza, notabene również zaangażowanej w działalność samorządowo - polityczną. Nie wnikam czy zbieżność jest przypadkowa czy nie. Fakt ten po prostu miał miejsce.

Piotr Dominiak

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl