RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

In causa sua

Ryba podobno psuje się od głowy. Cóż, nie tylko ona. Patrzę, czytam, oglądam i oczom nie wierzę w jaki sposób mieniąca się "Obywatelską" partia rządząca realizuje podstawowe zasady demokratycznego ustroju społecznego. Nemo iudex in causa sua to nie tylko starorzymska paremia prawnicza ale przede wszystkim elementarny warunek bezstronności organu rozstrzygającego sprawę. A o niebanalną sprawę tu chodzi. I nie po raz pierwszy zresztą. Już za rządów Leszka Millera (SLD) media uprzejmie donosiły ile "kosztuje" ustawa w III Rzeczpospolitej. Wydawało się wtedy, że deprawacja systemu władzy w Polsce sięgnęła zenitu. Minęło kilka lat i mamy "powtórkę z rozrywki", choć osobiście wolałbym nie "rozrywać" się po raz kolejny podpatrując prace sejmowej komisji śledczej, tym razem w sprawie tak zwanej "afery hazardowej". Platforma Obywatelska nawet nie zachowuje tu pozorów bezstronności, a przecież nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie. Zasada ta w sposób rozszerzający interpretowana z całą pewnością powinna mieć w tym przypadku zastosowanie. Obsadzenie funkcji przewodniczącego komisji śledczej osobą posła Mirosława Sekuły (PO) to po prostu kpina z demokracji i upadek obyczajów - nie tylko prawniczych.

"Od morza do Raciborza rządzi nami PO" - brzmiał refren satyrycznego utworu Janusza Rewińskiego i Andrzeja Piaseckiego z lokalnym starostą w roli głównej i Damą Orderu Orła Białego w tle. Cóż, ryba podobno psuje się od głowy. Standardy praworządności i demokracji Platforma Obywatelska swoiście realizuje nie tylko na poziomie władzy państwowej ale władzy samorządowej także. Nie ma tu komisji śledczych - jest za to komisja rewizyjna, główny organ kontrolny w samorządzie. I tu jak w Sejmie, prezydenta usiłuje "kontrolować" radny startujący z jego komitetu wyborczego. Kpina i już. Naszym włodarzom nawet do głowy by nie przyszło, by szefem wspomnianej komisji rady miasta czy powiatu "zrobić" przedstawiciela opozycji właśnie.

Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe NASZE MIASTO chce zainaugurować nową samorządową tradycję. Każdorazowo na szefa komisji rewizyjnej NaM rekomendować zamierza przedstawiciela opozycji - bez względu na to kto aktualnie sprawował będzie rządy. Założenie to wpisuje się w koncepcję przejrzystego samorządu jako element Strategii NaM dla Raciborza. My bowiem w przeciwieństwie do aktualnie rządzących szanujemy demokrację i poważamy Obywateli. Nie pozorujemy dialogu społecznego, lecz permanentnie prowadzimy go. Kto nie szanuje prawa i reguł demokracji, nie szanuje też człowieka. Ryba podobno... No cóż, "twarze", a raczej "twarde głowy" lokalnej i ponadlokalnej demokracji już od dawna nie budzą naszego podziwu. Jednak tu nie o podziw ale o naszą bierność i brak sprzeciwu chodzi. Obyśmy przypatrując się podobnym "spektaklom" i patrząc w znane "oblicza", także do samych siebie nie stracili szacunku, wszak poniżej "głowy" rozciąga się i tułów - tłumów.

Robert Myśliwy

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl