RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Gorzkie czekoladki

Właściciele szacownej raciborskiej fabryki czekolady, która mieściła się w budynku obecnego urzędu miasta, przewracają się chyba w grobie. Dziś produkty wychodzące z ulicy Batorego są gorzkie, lichej jakości, niektóre nawet pleśniejące, więc nie mają w ogóle najmniejszych szans, by konkurować z wyrobami dobrych firm, i tych krajowych i zagranicznych.

Gdzie szukać przyczyn, poza tymi już jasnymi dla wszystkich i paraliżującymi układami? Myślę, że w dużej mierze w tym, iż metody decydentów z Batorego są już bardzo starej daty. I naprawdę nie ma znaczenia, ile pieniędzy uda im się pozyskać z takiego czy innego funduszu. Po prostu nie potrafią nowocześnie, kompleksowo i z polotem zarządzać taką wielką firmą jak miasto. Nie mają pomysłu. A jeszcze gorsze jest to, że nie potrafią nawet od innych czerpać dobrych rozwiązań. Zabawne jest ciągłe porównywanie się z Rybnikiem i innymi nieodległymi miastami. To tylko dowód wielkiej zaściankowości w myśleniu.

Duże poparcie dla RSS Nasze Miasto bierze się obecnie stąd, że w tym stowarzyszeniu zebrała się grupa osób, które bez kompleksów kontaktują się z partnerami zagranicznymi nie tylko dzięki znajomości języków obcych, ale przede wszystkim dzięki dużo bardziej otwartym głowom, wszechstronnym kontaktom na całym świecie.

Żeby skontaktować się z Klausem Ogermanem, słynnym dyrygentem i kompozytorem, urodzonym przed wojną na ul. Nowej, a obchodzącym w tym roku 80 urodziny, zdecydowana większość członków stowarzyszenia, które teraz aspiruje do przejęcia wpływu na decyzje w mieście, nie potrzebuje tłumacza i całej obsługi, która nim się zbierze, to już okazja na załatwienia sprawy w Ameryce, gdzie dziś Ogerman mieszka, minie.

Przy czym wcale nie trzeba odkrywać Ameryki by sprawnie i zadowalająco zarządzać miastem. O Raciborzu może być głośno i to wcale nie w kabaretowych piosenkach. Bowiem mało kto wśród członków stowarzyszenia myśli o tym, żeby patrzeć na Rybnik i Wodzisław. Zamierzamy patrzeć na Wrocław i Berlin, albo na zwykłe z pozoru Chojnice, które w sposób prosty, ale gustowny potrafiły zmienić styl pokomunistycznych budowli szpecących Rynek. Będziemy patrzeć tam, gdzie dane zadania wykonuje się dobrze. Wyśmiewana nieraz Akademia Społeczno-Gospodarcza, którą wciąż oferujemy mieszkańcom, ma takie właśnie założenie. Śmiejący się nie potrafią natomiast zrozumieć, co w praktyce oznacza nauka od najlepszych i to nauka ciągła. Zatrzymanie się w tym procesie skutkuje takim marnym obliczem Raciborza.

Zdając sobie z tego sprawę, korzystamy i korzystać będziemy także z takich stron, jak np. http://www.dobrepraktyki.silesia.org.pl/ Podsunięte jak na tacy świetne wzory. Bez obaw tutaj podaję taka ściągawkę. Jestem przekonany, że włodarze aktualni nie są w stanie z tego korzystać. Na tym właśnie polega największe nieszczęście miasta. Tego typu myślenie przerasta ich i nie mają ochoty robić nic dobrze. Wolą zlecić wykonanie takiego pół-Orlika jak ten przy SP 18, który bez odpowiedniego systemu drenażu topi się w kałużach nawet po niewielkim deszczu, a z kolei oświetlenie nigdy nie jest kompletne – nigdy nie wiadomo, która latarnia ma nad nim akurat wolne. Jedyne na co ich stać, to rozpaczliwe i chaotyczne zamykanie ust krytykom. A tu kawałek przypadkowej ścieżki zbudujemy, to nic że parkują tam auta i jest kilka słupków pośrodku... Tu muszelkę koncertową Wam postawimy - no co? nie jesteście zadowoleni? Że jest zbyt brzydka? A tu memoriał strażacki już się ciągnący siłą rozpędu i nie mający nic świeżego do zaproponowania. Dla kontrastu przypomnę "Dzień dialogu pomiędzy historią a współczesnością" realizowany w ramach wspólnych rybnicko-raciborskich Dni Miasta – projekt koordynowali członkowie RSS Nasze Miasto. Kto był, ten wie, o jaką świeżość i różnicę tu chodzi. A kto nie był, to może zobaczyć tu: www.coolturalnyraciborz.blogspot.com/galeria

A już szczytem nieporozumień, które można by wytykać zarządcom dzisiejszej "fabryki" były zraszacze, które w upalne lipcowe dni miały chłodzić mieszkańców. Zacytuję jednego z internautów, który moim zdaniem trafił swoim komentarzem w samo sedno: włodarze doprowadzili to miasto to takiej beznadziei, że tryskająca woda z rury stała się atrakcją...Gratulacje dla Panów Prezydenta i Starosty – rządźcie tak dalej, a atrakcją Raciborza stanie się zapalanie latarni ulicznych nocą [Komentarz zn 23.07.2010, 16:53, nasz raciborz, “Zraszacze letnią atrakcją Raciborza"]. Nie, mnie nie podnieca takie miasto, ale mimo porad pana Wolnego nie wyjadę stąd. Jak mi się nie podoba, to zamiast wyjeżdżać będę głośno mówił!!! Będę głośno mówił, że nie chodzi o to, żeby robić coś, ale o to, żeby robić porządnie, przyszłościowo.

"Przecież się coś robi!!!" - słyszy się wielokrotnie głosy obrońców niesmacznych czekoladek. No to jest jednak bardzo pomylona alternatywa: że albo władze nie robią nic, albo robią coś i wtedy jest świetnie i nie można o nich złego słowa powiedzieć. My jako RSS Nasze Miasto, jeśli będziemy coś robić, to będziemy robić dobrze. Nawet jeśli mniej, ale jednak przede wszystkim dobrze. Z nietuzinkowym pomysłem, spójnie, odważnie i o ile się da, to także po konsultacjach z mieszkańcami.

Powie ktoś, że mam tupet. Mam raczej nosa, że to jednak już koniec tej zmiany w "fabryce" - pora na nowe przepisy. A nawet jeśli mam tupet, to mam, ale nie taki ordynarny i godzący we wszelką inicjatywę jak ten, którym epatuje na przykład przewodniczący rady miasta, ale pozytywny, pełen energii i pomysłów i co najważniejsze poparty nie interesami, ale miłością i szacunkiem do tego miejsca, z którego pochodzę. Życzę mu więc tylko słodkich czekoladek.

dr Leszek Szczasny

Liczba komentarzy: 1

»

  1. e tam, czekoladki z mieszka są bardzo dobre!

    autor: fortun — 17 września 2010 - 12:26

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl