RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Gołębie VS Urząd Miasta. Teoria i brak akcji…

New_skalik

Przed 2 miesiącami, przedsiębiorcy i mieszkańcy okolic raciborskiego Rynku, skierowali do Prezydenta Mirosława Lenka petycję, w której zwracają się o interwencję w sprawie brudzących miasto gołębi. Dziś prezentujemy odpowiedź Prezydenta, z której wynika, że…  zresztą, poczytajcie Państwo sami! Dołączamy też komentarz Tomasza Skalika (NaM), który występował w imieniu mieszkańców…KOMENTARZ  TOMASZA  SKALIKA:

Szkoda. Po przeczytaniu odpowiedzi Prezydenta Miasta Racibórz na petycję dotyczącą ograniczenia populacji gołębi na raciborskim rynku poczułem, że trud mój i osób składających swoje podpisy pod owym pismem poszedł w dużej części na marne. Ponad sto podpisów pod petycją mieszkańców kamienic położonych przy raciborskim rynku oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w tym centralnym punkcie miasta praktycznie nic nie dało. Jedyny konkret, jaki pada w odpowiedzi od pana Prezydenta mówi, że Straż Miejska otrzymała już polecenie zwracania uwagi ludziom karmiącym gołębie. Pracuję na raciborskim rynku i jednocześnie z zainteresowaniem obserwuję, jak faktycznie wygląda sprawa owych interwencji strażników miejskich. Z przykrością muszę stwierdzić, że jeszcze ani razu nie widziałem, aby strażnicy miejscy zwrócili uwagę osobom karmiącym gołębie.

Pan Prezydent w odpowiedzi pisze również, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska wszystkie gatunki gołębi objęte są ochroną ścisłą. Według Prezydenta zapisy wspomnianego rozporządzenia ograniczają znacznie możliwości zgodnego z prawem rozwiązania problemu gołębi w miastach. Jak czytam dotyczy to również zakazu płoszenia i niepokojenia tych ptaków. Nasuwają mi się od razu pytania. Dlaczego, na przykład, do Rybnika sprowadzono sokoła, którego celem było przepędzenie, zresztą ze sporym skutkiem, gołębi z tamtejszego rynku? Dlaczego w Krakowie odstraszano gołębie za pomocą jeżdżących urządzeń z przymocowanymi instalacjami odstraszającymi przy pomocy dźwięków? Czy dobrze rozumiem, że w Rybniku czy Krakowie można płoszyć i niepokoić gołębie, a w Raciborzu nie mnożna? Przecież to ten sam kraj, to samo Rozporządzenie…

Przykro mi, ponieważ mam świadomość, że problem gołębi został przez włodarza Raciborza zbagatelizowany. Dziwi mnie to o tyle, że pan Prezydent jakiś czas temu przyznał, że zauważa narastający z każdym rokiem problem dotyczący tych ptaków.

Wierzę, że przynajmniej jakakolwiek interwencja Prezydenta w tej sprawie była. Obawiam się jednak, że tak właściwie nic nie wniosła w cały czas nie rozwiązaną kwestię gołębi. Problem negatywnego gospodarczego, estetycznego i zdrowotnego wpływu ptasich odchodów na otoczenie centralnego placu w mieście cały czas pozostał i sądzę, że jeżeli nic się nie zmieni to z każdym rokiem będzie narastał.

Od razu ciśnie się więc kolejne pytanie, czy podpisy ponad stu mieszkańców miasta dla Prezydenta nic nie znaczą? Najwyraźniej zdanie mieszkańców raciborskiego rynku dla włodarza miasta niewiele się liczy! Nadal muszą użerać się z uciążliwym problemem. Najprościej zlekceważyć problem i pozostawić raciborski rynek w obsranym stanie. Przecież to żadna przyjemność spacerować po nim i ze strachem spoglądać w górę, żeby czasami nie dostać z podniebnego pocisku.

 

Tomasz Skalik

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl