RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Gmina i BUSINESS

gmina i business

O współpracę gminy Racibórz z sektorem gospodarczym wypytywał na majowej komisji gospodarki miejskiej radny Robert Myśliwy. O tym, że prezydent z lokalnymi przedsiębiorcami spotyka się przy lampce szampana podczas tradycyjnego noworocznego rautu, możemy przeczytać w miejscowej gazecie. Nas interesują jednak spotkania konsultacyjno - doradcze; ich częstotliwość i forma. Czy myśleli Panowie o powołaniu stałej Gminnej Rady Przedsiębiorczości, jako ciała doradczego przy prezydencie? - indagował włodarzy miasta radny NaM.

Strategia Rozwoju Miasta Racibórz na lata 2006 - 2015 w wielu miejscach obliguje nas do podejmowania działań na rzecz przedsiębiorczości. W każdym z tych punktów w dokumencie pod nazwą Stan Realizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz na lata 2006 - 2015 możemy przeczytać jedynie - "W trakcie realizacji", zamiast - "Zrealizowano". Gdzie te wszystkie zaplanowane w dokumentach strategicznych ambitne działania na rzecz rozwoju sektora gospodarczego? - pytał radny NaM. Być może urzędnicy, zamiast wysilać się, jak zrobić dobrze przedsiębiorcom, by chcieli kapitalizować swoje zyski, inwestując je w tworzenie nowych miejsc pracy, zechcieliby zwyczajnie ich o to zapytać. Nie chodzi mi jednak o formę efemeryczną, ale trwałą i zinstytucjonalizowaną. Formuła Gminnej Rady Biznesu - stałego ciała doradczego przy prezydencie miasta - byłaby interesująca.

Wiceprezydent odpowiedział, że w ostatnim czasie relacje gminy z lokalnym biznesem poprawiły się. Dotychczas sektor przedsiębiorczy uaktywniał się w momencie, gdy miał w tym interes. Bardziej w jednostkowej (indywidualnej), niż zbiorowej formie. Dziś sytuacja uległa zmianie. Prezydent, wprawdzie nieregularnie, spotyka się z kadrą menadżerską dużych spółek. Być może w najbliższym czasie odnotujemy spektakularny sukces kooperując z RAFAKO S.A. Nie jestem jednak upoważniony do ujawniania szczegółów projektu. Może to być hit sezonu -  przekonywał zastępca prezydenta.

RAFAKO w ostatnich latach zmieniło logo. Nie mamy już w mieście Raciborskiej Fabryki Kotłów RAFAKO S.A. tylko Fabrykę Kotłów o tej samej nazwie. To porażka - mimo iż chodzi o pozornie drobną sprawę.  Miasto powinno znaleźć sposób na promowanie się poprzez sektor gospodarczy. To jednak wymaga wzajemności. Upłynęło pięć lat od uchwalenia strategii, a gmina do dziś nie przeprowadziła nawet ankiety wśród przedsiębiorców na temat prywatnych terenów inwestycyjnych. Jedyne, co udało się wykonać, to wspólny z powiatem, kosztowny (partycypacja miasta wyniosła 16 tyś. zł) skoroszyt z wymiennymi kartami promocyjnymi. Tu skorzystali Państwo jak widzę z  doświadczeń Częstochowy. Dwa lata temu ofiarowałem panu prezydentowi przykładowy materiał na ten temat. Oferta "Made in Powiat Raciborski" zawiera zaledwie cztery stricte miejskie pozycje (w tym jedną z błędem). Możemy sobie pogratulować! A gdzie zakładana szeroka oferta terenów inwestycyjnych uwzględniająca zarówno mienie komunalne jaki i propozycje niepublicznych oferentów? - ciągnął temat radny opozycji.

Zastępca prezydenta dzielnie odpierał zarzuty, choć w wielu kwestiach zdawał się podzielać wątpliwości radnego. Jako gmina nie chcemy konkurować z prywatnymi pośrednikami nieruchomości. Skupiliśmy się na promocji tylko tych terenów, na sprzedaży których najbardziej nam zależy - odsłaniał arkana gminnej polityki wiceprezydent Krzyżek. Państwa założenie ma wady; w ten sposób mogą nam umykać pomniejsi kontrahenci - ripostował radny.

Dyskusję na temat rozwoju przedsiębiorczości w zaskakującym stylu zakończył przewodniczący komisji gospodarki stwierdzając, że zamiast zabiegać o nowych inwestorów, gmina powinna zadbać o podmioty już istniejące, które od lat uczciwie płacą czynsze i podatki. Strefa gospodarcza i inkubator przedsiębiorczości to nieuczciwa konkurencja. Nie możemy wszystkich prowadzić za rękę - pointował Majnusz.

Radny Myśliwy zaniemówił, koalicja trwała w błogim półśnie, a Dominiak mało co nie spadł z krzesła.

(rm)

komentarze 2

»

 1. http://www.naszraciborz.pl/aktualnosci/caly/2/16209.html

  autor: To może być hit sezonu — 1 czerwca 2011 - 14:44

 2. http://www.naszraciborz.pl/aktualnosci/art/2/16255_miasto_da_zarobic_posrednikom.html

  autor: Miasto da zarobić pośrednikom? — 5 czerwca 2011 - 11:11

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl