RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Festiwal BIAŁORUSKI

Festiwal białoruski

15 stycznia 2011 roku (sobota) w katowickim Kino Rialto odbędzie się „Festiwal białoruski”. Organizatorami tego przedsięwzięcia jest Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego dra Marka Migalskiego oraz Stowarzyszenie Projekt Śląsk. Celem Festiwalu jest zaprezentowanie uczestnikom prawdziwego oblicza naszego bliskiego sąsiada – Białorusi – wspaniałego kraju, o którym tak niewiele wiemy. Program festiwalu:
...
16.00 Powitanie - dr Marek Migalski.
16.10-17.30 Panel dyskusyjny „Rozwój demokracji na Białorusi”.
Paneliści: dr Marta Jaroszewicz (OSW), dr Mariusz Marszewski (UAM), Anna Dyner (PISM), Wojciech Borodzicz-Smoliński (CSM), Marcin Rębacz (CEO Polska-Białoruś).
Moderator: dr Marek Migalski.
17.30-17.45 Przerwa.
17.45-19.15 Panel dyskusyjny „Kultura i tożsamość Białorusi”.
Paneliści: dr Grażyna Charytoniuk i dr Lena Głogowska (Uniwersytet w Białymstoku), mgr Paweł Juszkiewicz (UMK), Paweł Swarabowicz, , Anna Łuszyńska (etnolog).
Moderator: Justyna Błoch (Towarzystwo Białoruskie).
19.15-20.00 Degustacja potraw tradycyjnej kuchni białoruskiej.
20.00-21.00 Koncert zespołu „Kalinka”.
21.15-22.30 Projekcja filmu „Lobotomia”, reż. Jurij Chaszczewacki (2010). Poprzedzona prelekcją Siarheja Pelesy rzecznika prasowego TV Biełsat

W czasie Festiwalu goście będą mieli okazję spróbować potraw kuchni białoruskiej oraz zapoznać się z publikacjami Kolegium Europy Wschodniej, związanymi z Białorusią a także ze stoiskiem edukacyjnym Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś.

Wstęp 2 zł. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie swojego przybycia pod nr. tel: 32 209 78 37 lub e-mailowo: biuro@mmbiuro.pl. Bilety do nabycia w kasie kina Rialto.

Serdecznie zapraszamy!

komentarzy 5

»

 1. A propos Białorusi. Jakie jest wasze radnych stanowisko nt wypowiedzi radnego Frączka aby w dniu 1 maja nie organizować koncertu zespołu KULT?

  autor: QWERTY — 20 stycznia 2011 - 17:58

 2. Jesteśmy fanami Kultu :) i dla nas to nie problem. To problem radnego Frączka.

  autor: Piotr — 21 stycznia 2011 - 00:56

 3. Chcę się w związku z powyższym z Wami skonsultować, co myślicie o takim wycinaniu artystów? Jak długo można czekać na odpowiedź? A tak przy okazji – panowie Myśliwy, Dominiak, Wacławczyk. Jesteście członkami władz miasta. Co prawda w opozycji, ale jednak we władzach. Tyle piszecie o konsultacjach społecznych i wsłuchiwaniu się w „głos ludu” przez władzę. A jak Państwo się w ten głos wsłuchujecie? Czy zadawane poprzez komentarze pytania traktujecie jako materiał do dialogu? Czy może jest inna platforma dialogu do której nie dotarłem? Czekam na informacje.

  autor: eiki do NaM: Myśliwy, Dominiak, Wacławczyk — 27 stycznia 2011 - 17:28

 4. Drogi eiki – nie prościej byłoby skierować pytanie mailem na nasze adresy? Na pewno otrzymałbyś odpowiedź od każdego z nas. Ale Ty wolisz pisać skargi do prasy po 5 dniach… No i OK, ale czasami sprawa nie ma żadnego drugiego dna. Ten news został wrzucony na tyle dawno, że po prostu nikt z nas tu dawno nie zaglądał. I tyle. I już. Nie ma dodatkowego podtekstu. Nie jesteśmy w stanie śledzić na bieżąco wszystkich komentarzy. Kontaktowi służą maile i telefony. Komentarze służą jak sama nazwa wskazuje – komentowaniu. Na przyszłość więc prosze zadawaj pytania mailowo do danego radnego, a nie na publicznej tablicy, gdzie możemy nie zaglądac przed dłuższy okres, zwłaszcza w czasie ferii. A co do Twojego pytania .. nie rozumiem dlaczego pytasz o to nas, a nie radnego Frączka. On zajmował głos w tej sprawie, a nie my. Ja jestem od kilkunastu lat wiernym fanem Kultu i Kazika Staszewskiego i nie wiedzę żadnego powodu by go „wycinać”. Takiej mocy nie ma też radny Frączek, tylko ew. Prezydent. Temat zresztą jest sztuczny, gdyż UM nie podjął żadnych kroków prawnych by w Raciborzu zagrał Kult. Od 3 lat jest tylko obiecywanie i zapowiadanie. Miasto nie podpisało żadnej umowy z zespołem ani jego managerem. Nie widzę więc sensu robienia zamętu o to, że radny Frączek ma jakieś inne zdanie na temat Kultu w sytuacji, gdy to zdanie i tak się nie liczy. Notabene – nie było mnie na komisji budżetu i nie znam sytuacji. Znam ją jedynie z prasy i z tego, że radny Frączek skarżył się, iż prasa przekręciła sens jego wypowiedzi. Można jednak zastanawiać się czy duży koncert rockowy w dniu beatyfikacji Jana Pawła II to dobry pomysł. Wg mnie – nie. Byłoby to po prostu marnowanie publicznych pieniędzy, gdyż spora częśc osób nie skorzystałaby z koncertu, chcąc uczestniczyć w uroczystościach kościelnych.

  autor: Dawid do eiki — 2 lutego 2011 - 23:06

 5. Dzięki za odpowiedź. Panie Dawidzie, tak pozwole sobie sie zwracać do Pana, o radnego Frączka zapytałem Was, bo bardzo często komentujecie, co kto z władz miasta powiedział i zajmujecie stanowisko. Rady Frączek, jak już napisałem, pełni funkcje radnego – współrządzącego miastem. Podobnie jak Pan teraz także. Dlatego o to poprosiłem. Ponadto także w pytaniu znalazło sie małe uzasadnienie pytania. Pytanie poszło na maila. Na dwa maile: poprzez formularz kontaktowy i adres, który widnieje do kontaktu. Teraz się poprawiam i będę pytał „personalnie ;)”. Pozdrawiam serdecznie.

  autor: eiki — 3 lutego 2011 - 15:27

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl