RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

FARMY wiatrowe SRC

Wind turbines farm

Radny Piotr Dominiak, na co dzień współpracujący z branżowym ogólnopolskim periodykiem Nowa Energia, na ostatniej sesji rady miasta przepytał prezydenta Raciborza o motywy blokowania przez magistrat potencjalnej inwestycji w zakresie energetyki wiatrowej mającej być zlokalizowanej w pobliskiej gminie Pietrowice Wielkie. Powołał się przy tej okazji na - niepokojącą radnego RSS Nasze Miasto - wypowiedź zastępcy prezydenta dla lokalnej gazety.

---------------------------------------------------------------------------------

 

Racibórz, 25 maja 2011 r.

Piotr Dominiak

Radny Rady Miasta Racibórz

Prezydent Miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Interpelacja

Panie Prezydencie, chciałbym się odnieść do wypowiedzi wiceprezydenta pana Wojciecha Krzyżka z 10 maja odnotowaną 10 maja 2011 r. w Nowinach Raciborskich, gdzie stwierdził Pan, że będzie blokował inwestycję budowy farmy wiatrowej na terenie gminy Pietrowice Wielkie.

Taka postawa dziwi zważywszy na fakt, że energetyka wiatrowa w Polsce i na świecie rozwija się coraz bardziej dynamicznie, natomiast przedstawiciele władz Raciborza deklarują, że tego typu inwestycje zamierzają blokować.

Uważam, że Miasto Racibórz, które kreuje wizerunek ekologicznej gminy, samo powinno poszukiwać możliwości realizacji tego typu inwestycji na terenie miasta. Należy przy tym wziąć pod uwagę kilka dosyć oczywistych faktów:

1. Na przestrzeni najbliższych 10 lat sektor energetyki wiatrowej będzie się rozwijał coraz bardziej dynamicznie, a w późniejszych okresach zapewne dynamika ta jeszcze wzrośnie.

2. Obecnie są sukcesywnie rozwijane technologie przeznaczone dla lokalizacji o niskiej prędkości wiatru, dzięki czemu również na terenach takich, jak obszar Raciborza, gdzie stwierdzono niski poziom prędkości wiatrów, istnieją możliwości zapewnienia efektywności elektrowni wiatrowych.

3. Technologie te są rozwijane również pod kątem eliminacji zagrożeń dla ptaków, hałasu czy wibracji.

4. Racibórz dysponuje dobrymi lokalizacjami dla tego typu inwestycji od zachodniej i północnej strony miasta.


Z poważaniem

Piotr Dominiak

(rm)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl