RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Dramat polityczny

Miejsce akcji: sala kolumnowa, czas spektaklu: 30 sekund, frekwencja: 7 osób, ilość odsłon: 1, publiczność: 2 widzów, media: 2 dziennikarzy, bezczelność i ignorancja władzy: zabrakło skali - tak statystycznie można ująć ostatnią nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Zwołano ją na wniosek grupy radnych PiS, Oblicz i NaM. Radni wnioskodawcy domagali się debaty publicznej na temat funkcji terenu po byłych basenach przy ul. Bema i Jeziorowej. Sesja nie odbyła się z powodu braku quorum. Koalicja karnie wykonała dyrektywę swojego lidera i nie stawiła się na sali obrad.

Data 12 maja 2007 roku cieniem przykryła jubileusz 900-lecia Raciborza. To termin nie tylko tryumfu głupoty nad rozsądkiem, chamstwa nad tolerancją, bezkultury nad dobrym obyczajem, ignorancji władzy nad demokracją. To po prostu zwykły nietakt i gangsterka polityczna. Postawa niegodna radnych, lecz zwykłych dresiarzy politycznych. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta była demonstracją władzy i siły tzw. koalicji rządzącej skupionej wokół osoby prezydenta. Warto jednak pamiętać, że do argumentu siły odwołują się ludzie intelektualnie bezsilni. Prezydentowi i radnym koalicyjnym zwyczajnie zabrakło odwagi, by przyjść i toczyć debatę publiczną z opozycją na temat przeznaczenia terenu po byłym miejskim kąpielisku.

Wiele dotychczasowych rozstrzygnięć w Radzie Miasta obecnej kadencji nosiło cechę jednomyślności. To niewątpliwie wartość. Wartością jednak może być także różnica zdań. Niestety dziś nie tyle chodzi o to, że nie potrafimy różnić się pięknie, ale nie potrafimy jak widać nawet różnić się kulturalnie. Prezydent wraz z przewodniczącym Rady Miasta nie potrzebują radnych. Nie chodzi wyłącznie o opozycję, ale także radnych koalicyjnych. W tym gremium nie ma mowy o dialogu. Wszak władza mieni się nieomylną. Nie raz dawała temu dowód. Liczy się jedynie arytmetyka. Mamy większość, więc dla zasady ucinamy wszelką dyskusję, a projekty opozycji spuszczamy do k.... Oto pomysł na miasto i filozofia rządzenia.

Prezydenta jak widać nie stać na marzenia o Raciborzu. Jedyne, na co go stać to marzenie o reelekcji. Sposób rozwiązania problemu dawnych basenów przy ulicy Bema to przejaw wypierania myślenia pokoleniowego przez myślenie kadencyjne. I może patrzenie wyłącznie na czubek własnego politycznego nosa przybliży pana prezydenta do kolejnego wyborczego sukcesu. Oby tylko Racibórz na tym nie przegrał.

Robert Myśliwy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl