RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Dlaczego lubię NaM?

Lubię NaM, bo tworzący je ludzie są nienormalni. W czym wyraża się ich nienormalność?

Proszę bardzo....

1. Im się coś chce. Chcą coś zmienić w Raciborzu i od paru lat przygotowują się do tego.

To jest nienormalne. Normalną reakcją jest przekonanie, że oczywiście nic nie da się zmienić i należy ćwiczyć sztukę rezygnacji z ambitnych planów i zająć się własnym życiem, co też czynię, bo ja jestem normalny.

2. Godzą się na kłopoty osobiste, a czasem zawodowe, w związku ze swoją działalnością (kto mieszka w Raciborzu dłużej niż miesiąc, wie co mam na myśli).

To jest nienormalne. Należy za wszelką cenę unikać kłopotów i nie ryzykować wpisania na czarną listę u pewnych wpływowych ludzi w tym mieście. Tutaj przecież wystarczy strata pracy, by kompletnie zdestabilizować swoją sytuację. To nienormalne, że tak ryzykują.

3. Szanują swoich przeciwników politycznych i dostrzegają ich osiągnięcia. Chcą z nimi współpracować dla dobra naszej małej ojczyzny.

To jest nienormalne. Ja na przykład, gdy ktoś na mnie krzywo spojrzy, czy powie złe słowo, od razu się wściekam i chcę się mścić, a Robert, który z racji swojej działalności politycznej wycierpiał niejedno z przekonaniem wspominał na przykład (spotkaliśmy się niedawno) o zaletach Prezydenta Mirosława Lenka, o jego wiedzy i doświadczeniu samorządowym, o zaletach jego osobowości. Podkreślał, że mógłby się wiele od Prezydenta nauczyć. To nienormalne!

4. Obawiają się głównie tego, że mogą nie spełnić pokładanych w nich nadziei na pozytywne zmiany w mieście. Stąd ich pragnienie zdobywania wiedzy o funkcjonowaniu samorządu, dyskusje o programach strategicznych dla miasta itd., itd.

To nienormalne! Ta wiedza o samorządzie, budżecie, strategii rozwoju gospodarczo - kulturalnym Raciborza to straszne nudy. Nie wiem jak oni to wytrzymują. Ja wysiadam, ja jestem normalny.

5. Nie obawiają się natomiast, że mogą przegrać te wybory. I nie dlatego, że niosą w sobie pychę pewności siebie, lecz z szacunku dla reguł demokratycznych. "Jeżeli, jak mówią, wyborcy zdecydują inaczej, to też będzie ok. Myśmy coś zaproponowali, a ludzie wybrali inną opcję i jest git. Naszym zadaniem było przygotowanie alternatywy i to zadanie spełniliśmy. Reszta jest świętem demokracji."

To tym bardziej jest nienormalne. Należy na elektorat patrzyć pod kątem oferowania kiełbasy wyborczej i olewać te demokratyczne skrupuły. Ważne by ludziska poszli na chwilę do urn, a mniejsza o to, czy rozumieją, co robią. Ci, co wygrywają wybory tak robią i dobrze im to służy, oni są normalni.

6. Kandydatów na listy wyborcze skrupulatnie wyszukują przynajmniej od dwóch lat. Chcą uniknąć przypadkowości. Szukają ludzi merytorycznych i uczciwych.

I to też jest nienormalne. Po co się tak długo z tym męczyć? Parę telefonów, wizyta w knajpie wystarczy, by "nasi" ludzie byli tam, gdzie mają się znaleźć. Byłem kiedyś świadkiem takiego naboru – wiem, co mówię. Adrenalina wyborcza, szybka decyzja, wstępna koncepcja podziału łupów. To jest jak najbardziej normalne!

Może jakiś żartowniś zapyta mnie, czy w takim razie pójdę na najbliższe wybory?

Jasne, że nie! Nie chcę się narażać, chcę mieć święty spokój, jestem leniwy, a poza tym i tak nic się nie zmieni. Normalność to PODSTAWA!

dr Zbigniew Wieczorek

* [Dopisek autora] Powyższy tekst ma charakter ironiczno - nihilistyczny. Należy więc jego treść odbierać z "należytą powagą". Dlatego też zawarte w nim "rady" nie są rekomendacją działania w myśl ustawy o Obrocie spraw ludzkich z dodatkami specjalnymi z 1410 roku.

(Periodyk NASZE MIASTO - kwiecień 2010)

Liczba komentarzy: 1

»

  1. ;) No to ja chyba poważnie rozważę dołączenie do tych NIENORMALNYCH, bo jako nienormalna – solo czuję się wyalienowana……… a w gromadzie raźniej…….. Pozdrawiam B

    autor: Barbara — 9 listopada 2010 - 00:23

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl