RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Dlaczego ESIM nie działa?

szczasny-maleObiecywaliśmy, że będziemy dociekliwi i tacy jesteśmy. Leszek Szczasny w Radzie Miasta na lutowej sesji wykazywał Prezydentowi, że Elektroniczny System Informacji Miejskiej nie działa jak należy - zalogowani użytkownicy nie mogą wprowadzać zgłoszeń o miejskich awariach, problemach itp. Więcej o systemie tutaj, a poniżej zamieszczamy pełny tekst interpelacji radnego RSS Nasze Miasto. Interpelacja do Prezydenta w sprawie ESIM i systemu naprawmyto.pl Na niedawnym spotkaniu w sprawie budżetu partycypacyjnego z przedstawicielem urzędu w Dąbrowie Górniczej,panem Bazylakiem, które odbyło się w Urzędzie Miasta w Raciborzu, oprócz głównego tematu pojawił się też temat poboczny, ale bardzo ciekawy – funkcjonowanie ogólnopolskiego, choć płatnego systemu NAPRAWMYto.pl. Platforma ta umożliwi mieszkańcom bardzo szybkie, łatwe, interaktywne, obrazowe narzędzie do reagowania na problemy w mieście. Korzystają z tego miasta od dużych, jak Lublin, po malutkie, jak Łazy w woj.śląskim. Wielu radnym obecnym na spotkaniu pomysł się spodobał, zaczęli dopytywać o szczegóły. W międzyczasie jeden z urzędników obecnych na spotkaniu poinformował nas, że nie potrzebujemy takiego wynalazku, bo już podobny mamy i też takie funkcjonalności on oferuje. Chodzi o Elektroniczny System Informacji Miejskiej. Zaciekawiony uznałem, że zbadam sprawę, bo choć o ESIM-ie wiedziałem, to nie byłem świadom, pewnie jak 99,9% raciborzan, że takie zgłoszenia przez ten system można wysyłać. Skoro platforma naprawmyto.pl jest płatna (dla miasta wielkości Racibórz ok 5500zł rocznie), to po co wydawać miejskie fundusze na coś, co możemy mieć za darmo w ESIM. Na raciborskiej stronie ESIM faktycznie dowiaduję się, że: „Interaktywne rozwiązanie portalowe umożliwia użytkownikom zgłoszenie niepokojącego, wymagającego interwencji zjawiska wraz z jego lokalizacją np. uszkodzenia jezdni lub nielegalnego wysypiska śmieci. Informacja trafia bezpośrednio do odpowiednich służb odpowiadających na zgłoszenie i podejmujących interwencję w uzasadnionych przypadkach”. Do tego jednak wymagana jest rejestracja. Rzecz może i usprawiedliwiona, ale z drugiej strony trochę zniechęcająca do zaangażowania. Rejestruję się jednak. Tu kolejne utrudnienia, trzeba mieć w haśle cyfry i znaki szczególne i wielkie litery – chyba nadmierna ochrona, która w tym wypadku nie jest uzasadniona, przynajmniej jako wymuszona, a nie pozostawiona do decyzji użytkownika. Po przejściu tych formalności loguję się na stronie ESIM. Mapa, która dla niezalogowanego użytkownika była widoczna, teraz po zalogowaniu znika!!! Pojawia się kolejny, ale niepełny formularz do logowania, potwierdzając to, system daje nam przykrą odpowiedź: „Nazwa użytkownika i hasło są prawidłowe, jednak nie masz dostępu do tego zasobu”. Mapy nie widać, nie widać żadnej z jej warstw, nie można w rezultacie niczego tutaj zgłosić... Panie Prezydencie, to jak policzek dla świadomego obywatela, który chce się w sprawy miejskie zaangażować!!! To kpina i trochę też chyba symboliczny obraz tego, kim dla Urzędu Miasta w Raciborzu jest mieszkaniec... Czy naprawdę jest tylko złem koniecznym? Sytuacja powtarza się w przeglądarce Mozilla, Opera czy Chrome, wszędzie to samo, ponadto sprawdziłem na dwóch różnych komputerach... więc na pewno to usterka systemowa. ESIM nie działa dla zalogowanych użytkowników. W jednym miejscu jest też mowa o jakiejś autoryzacji użytkownika, tymczasem w wiadomości mailowej ani po zalogowaniu do systemu nie ma już żadnej informacji na temat tego jak owa „autoryzacja” miałaby przebiegać... Mam w związku z tym kilka pytań: kto jest odpowiedzialny za funkcjonowanie ESIM w Raciborzu? Dlaczego nie dopełnia swoich obowiązków? Czy wyciągnie Pan konsekwencje względem osób za to odpowiedzialnych? Ponadto: ilu zarejestrowanych użytkowników ma ESIM od momentu swojego powstania? Czy, jak i kiedy były prowadzone akcje informacyjne dla mieszkańców Raciborza o istnieniu w tym systemie takiej funkcjonalności, jak zgłaszanie tą drogą miejskich problemów i usterek? Czy jakieś zgłoszenia w ogóle poprzez ESIM napłynęły? (być może wcześniej system działał prawidłowo?) Oprócz tego chciałbym wiedzieć, czy tak jak wskazuje instrukcja obsługi można tą drogą zgłaszać tylko usterki drogowe i zapełnienie pojemników do segregacji odpadów, czy również inne zdarzenia? Rozumiem, że projekt był finansowany z zewnętrznego źródła, czyli „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby”, ale to w żadnym razie nie usprawiedliwia tak poważnej niedoróbki, zresztą mocno kłócącej się z zawartym tu hasłem: „realna odpowiedź na realne potrzeby”. Proszę o zbadanie sprawy. Gdyby sytuacja była nie do naprawienia, wówczas może warto przemyśleć akces Raciborza do programu ogólnopolskiego naprawmyto.pl, po oczywiście rozważeniu wszystkich za i przeciw i może też konsultacjach z władzami miast, które ów system u siebie już wdrożyły.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl