RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Claus Ogerman, Honorowym Obywatelem Raciborza?

Claus Ogerman, conducting in Paris, 2001

Na dzisiejszej sesji rady miasta z inicjatywy Michała Fity, radni KOR i NaM złożyli projekt uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Racibórz pochodzącemu z naszego miasta światowej sławy kompozytorowi Clausowi Ogermanowi. Mieszkający w Nowym Jorku raciborzanin pod koniec kwietnia obchodził będzie swoje 81 urodziny.Racibórz, dnia 29.03.2011

Szanowny Pan

Mirosław Lenk

Prezydent Miasta Racibórz


Szanowny Panie Prezydencie,

W dzisiejszych czasach cały świat poszukuje swoich korzeni i szczyci się ludźmi, którzy wyrośli w małych ojczyznach. Całkiem niedawno ogólnopolskie media donosiły o oficjalnych obchodach 105 rocznicy urodzin Billego Wildera, które miały miejsce w Paryżu, Nowym Jorku i... Suchej Beskidzkiej skąd pochodził. Zdaję sobie sprawę, że niewiele jest takich małych miast jak wspomniana Sucha Beskidzka, które mogą powołać się na nazwiska tej rangi. Racibórz ma to szczęście, że jest jednym z takich miast,  to miejsce z ogromnymi tradycjami kulturowymi, jak się okazuje szczególnie muzycznymi. 29 kwietnia br. minie 81 rocznica urodzin Clausa Ogermana – wybitnego muzyka, kompozytora i aranżera, o którym mieliśmy okazję już rozmawiać. W związku z powyższym w imieniu grupy radnych wnioskuję o nadanie Panu Clausowi Ogermanowi tytułu HONOROWEGO OBYWATELA MIASTA RACIBORZA.    W załączeniu przekazuję Panu zatem projekt stosownej uchwały wraz z uzasadnieniem. Jestem świadomy, że nadanie takiego tytułu wymaga zgody samego zainteresowanego. Autorytet Prezydenta Miasta wydaje mi się być niezbędnym w załatwieniu tego typu sprawy. Przekazuję, więc Panu adresy biur Pana Ogermana mieszczących się w Monachium i Nowym Jorku:


Helios Musik Corporation
Claus Ogerman
443 West 50th Street, NY, New York 10019, United States

tel: 001 212-581-0280

HELIOS MUSIC

Otto St. 19
80333 Munich, Germany

tel: 0049 089557469


Z poważaniem

Michał Fita

RSS Nasze Miasto

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


UCHWAŁA NR...............

RADY MIASTA RACIBÓRZ

z dnia 26 kwietnia 2011 r.

projekt

 

W sprawie: nadania tytułu HONOROWY OBYWATEL MIASTA RACIBÓRZ

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 poz. 14, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. O samorządzie gminnym (tj. Z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).

 

RADA MIASTA  RACIBÓRZ

uchwala, co następuje:

 

§ 1

Nadaje się tytuł: HONOROWY OBYWATEL MIASTA RACIBÓRZ Panu Clausowi Ogermanowi.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Uzasadnienie:

Claus Ogerman urodził się 29 kwietnia 1930 roku przy ulicy Nowej 2 w Raciborzu. W wyniku wojennej zawieruchy, jak większość mieszkających tu Niemców wyruszył z rodziną wgłąb RFN, ale z pewnością w Raciborzu rozpoczął naukę w szkole podstawowej oraz zdobywał pierwsze muzyczne szlify. Gimnazjum ukończył już w Norymberdze. Od 1959 roku zamieszkał na stałe w USA.

Obecnie jest jednym z najwybitniejszych muzyków minionego stulecia: aranżerów, kompozytorów i dyrygentów. Jest dwukrotnym laureatem nagrody GRAMMY (1979 i 2009), a oprócz tego zdobył 14 nominacji do wspomnianej nagrody (1963, 1965, 1966, 1967, 1976, 1977, 1979, 1980, 1982, 1991, 2001, 2005). Aranżował utwory dla gwiazd jazzu, rythm&bluesa czy muzyki soul. Współpracował z największymi gwiazdami muzyki rozrywkowej m.in. Frankiem Sinatrą, Barbarą Straisand, Astrud i Jõao Gilberto, Antonio Carlosem Jobimem, Gilem Evansem, Georgem Bensonem, Michaelem Breckerem, wreszcie ze słynną pianistką i piosenkarką jazzową Dianą Krall. To między innymi Claus Ogerman  jest współtwórcą i popularyzatorem gatunku muzycznego - bossa nova. Komponował muzykę do wielu filmów i wystawianych na Broadwayu spektakli.

Mając na względzie ww. zasługi Pana Clausa Ogermana oraz fakt, iż jest raciborzaninem, zasadnym jest nadanie zainteresowanemu tytułu „HONOROWY OBYWATEL MIASTA RACIBÓRZ”.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ODPOWIEDŹ:

komentarze 3

»

 1. http://www.raciborz.com.pl/art19377.html

  autor: Dajmy Ogermanowi honorowe obywatelstwo — 2 kwietnia 2011 - 14:19

 2. Cóż, odpowiedź na miarę władz lokalnego grajdołka. To ich po prostu przerasta.

  autor: samożycie — 3 maja 2011 - 19:38

 3. Odpowiedź… mądrość taka, że że głowa boli

  autor: Dawid — 6 maja 2011 - 17:44

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl