RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Biurokracja i oszczędności

biurokracja

Szczególnie w dobie światowego kryzysu jak bumerang wraca problem przerostu zatrudnienia w jednostkach administracji publicznej i kosztów związanych z utrzymaniem państwa. To sprawa, która w jakimś sensie dotyczy także jednostek samorządowych. Przy okazji debaty nad projektem budżetu na 2012 rok pozwoliłem sobie porównać zatrudnienie w raciborskim magistracie oraz w miastach sąsiednich: Wodzisławiu Śląskim i Rybniku. Jak się okazuje etatyzacja w naszym urzędzie wypada najsłabiej, tzn. na 54 tys. mieszkańców mamy 221 etatów, co oznacza, że jeden urzędnik przypada na 245 mieszkańców Raciborza. Nieco korzystniej zestawienie to kształtuje się w Wodzisławiu Śląskim, gdzie przy 49 tys. mieszkańców w tamtejszym magistracie zatrudnionych jest 169 pracowników, co sprawia, że jeden urzędnik przypada na blisko 290 wodzisławian. Rybnik pod tym względem dystansuje zarówno nas jak i Wodzisław, bowiem tam jeden pracownik urzędu miasta potencjalnie obsługuje aż 370 interesantów. W Rybniku jest 144 tys. zameldowanych i 381 etatów w urzędzie miasta.

Nie od dziś biurokracja, której oczywiście nie można redukować wyłącznie do poziomu zatrudnienia w jednostkach administracyjnych, jest jedną z form patologii władzy. Podraża ona koszty funkcjonowania państwa – w tym samorządów – i nie sprzyja ograniczeniu biurokratycznych procedur.  Wręcz przeciwnie - powoduje ich rozrost. Koszty pracownicze to dziś jeden z najistotniejszych składników kosztów w ogóle. Zatem zasadne wydaje się, aby w dobie kryzysu i szukania oszczędności przyjrzeć się tendencjom w polityce kadrowej naszych jednostek.

Proszę zatem Pana Prezydenta o informację jak kształtował się poziom zatrudnienia we wszystkich jednostkach Panu podległych – zarówno zakładach budżetowych jak i spółkach komunalnych, nie wyłączając urzędu miasta – w latach 2007 – 2011, a więc w okresie Pańskiej prezydentury. Proszę także o informację na temat kosztów związanych z zatrudnieniem, w tym samym okresie i w odniesieniu do tych samych jednostek.

Dnia 21 grudnia 2011 r. interpelował radny RSS Nasze Miasto - Robert Myśliwy.

(rm)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl