RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Audyt energetyczny

elektrowania_jadrowa-large

Na komisji gospodarki miejskiej podczas dyskusji nad dokumentami: Aktualizacja Kierunków Rozwoju Raciborza jako dokument operacyjny do Strategii Rozwoju Miasta Racibórz na lata 2006 – 2015 oraz Stan realizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz na lata 2006 – 2015 radny Robert Myśliwy interpelował w sprawie brakującego dokumentu pod nazwą Plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe miasta Racibórz. Chodzi o efektywną politykę zmierzającą do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Do dziś gmina dysponuje jedynie wymaganymi przez prawo założeniami do planu. O wiele trudniej nam zatem nie tylko planować długofalowe i kompleksowe w tym obszarze rozwiązania, ale także efektywnie pozyskiwać środki na ten cel.  Daleko Raciborzowi do takich miast jak Bielsko – Biała czy nawet małych Gierałtowic – regionalnych liderów gminnej polityki energetycznej uwzględniającej innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. Na komisji gospodarki miejskiej radni Robert Myśliwy i Piotr Dominiak rozmawiali z zastępcą prezydenta miasta na temat stopnia wykorzystywania przez gminę jednego z dostępnych narzędzi racjonalizacji zużycia m.in. energii elektrycznej i cieplnej w budynkach będących w zarządzie gminy lub jednostek gminie podległych. To kilkadziesiąt obiektów budowlanych, w których można, a nawet trzeba, poprawić efektywność gospodarowania energią. Nie wszystkie działania wymagają od razu wielkich nakładów finansowych. Czasem wystarczy lepsza organizacja i dbałość o miejsce pracy. Mowa tu o wszelkich budynkach użyteczności publicznej, w tym szkół i urzędów. Kontynuując temat na sesji, radny Robert Myśliwy w punkcie interpelacje poprosił o dane statystyczne dotyczące przeprowadzonych w ostatnich czterech latach na mieniu komunalnym audytów energetycznych. Jak się okazało z trzydziestu dziewięciu wytypowanych do badania obiektów audyt energetyczny  przeprowadzono jedynie w dziewięciu – ośmiu szkołach oraz w muzeum. Pozyskano na ten cel także finansowe wsparcie zewnętrzne. No, cóż – w tej kadencji czekamy na więcej.

(rm)

Liczba komentarzy: 1

»

  1. Cieknąca przez całą noc woda w szkolnych umywalkach, którą ktoś zapomniał zakręcić; światło pozostawione przez woźnego na weekend w sali lekcyjnej lub na korytarzu; nieszczelna stara spłuczka zamiast nowego dwubiegowego i ekonomicznego urządzenia; woda sącząca się w pisuarze, w którym ktoś zapomniał zamontować fotokomórkę; szkoła oświetlona popołudniami jak choinka, gdy sprzątanie dotyczy aktualnie jednego piętra; ogrzewanie włączone na full przez cały sezon grzewczy w tym weekendy gdy budynek świeci pustką… Ale komu na tym wszystkim zależy? Uczniom? Nauczycielom? Dyrektorowi? – gdzież tam. Gmina zapłaci.

    autor: RM — 29 maja 2011 - 21:12

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl