RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Aquapark czy jednak pływalnia?

W budżecie miasta na rok 2011 bez wątpienia kluczową inwestycją jest kryta pływalnie na Ostrogu. Realizację projektu zaplanowano na trzy lata a całość ma kosztować blisko 30 milionów złotych. Władze miasta w mediach promują ją jako Aquapark i takie jest bez wątpienia oczekiwanie większości raciborzan. Tymczasem w projekcie uwzględniono nie tylko funkcję rekreacyjną obiektu ale także sportową. W wypowiedziach dla mediów prezydent deklarował, że w nowym obiekcie będą organizowane zawody pływackie, choć główna niecka ma mieć zaledwie 25 m.  W tym celu w projekcie zaplanowano widownię na 320 miejsc z możliwością montażu kolejnych 200. Z tych powodów basen musi być wyższy, co podraża koszty wykonania (tak przedstawił to w swej  wypowiedzi wiceprezydent miasta na ostatniej komisji gospodarki). Radni RSS Nasze Miasto, Dawid Wacławczyk i Robert Myśliwy, wnieśli w tej sprawie zdecydowany sprzeciw.

Na komisji gospodarki miejskiej prezydent nie ukrywał, że lobby sportowe naciskało by projekt uwzględniał także oczekiwania środowiska pływackiego. To miał być koronny argument w rozmowach z Ministerstwem Sportu, w którym władze miasta od czterech lat zabiegają o dotację na ten cel. Niestety Euro 2012 na tyle oddaliło perspektywę finansowania raciborskiej pływalni z funduszy centralnych, że dziś nawet prezydenci nie wierzą w możliwość otrzymania tych środków i twardo deklarują, że inwestycję dadzą radę zrealizować z budżetu miasta. Wobec tego uwzględniona w projekcie widownia będzie stanowić przysłowiową kulę u nogi. Skoro nie mamy realnych szans na dotację z ministerstwa a widownia ma być wykorzystywana zaledwie kilka razy podczas zawodów sportowych, to przez resztę dni w roku będzie to obszar martwy. Widownia na pewno nie uatrakcyjni naszej oferty i nie przyciągnie nowych klientów. Przestrzeń tą można by wykorzystać na umiejscowienie dodatkowych atrakcji, które sprawiłyby, że raciborski aquapark stałby się wyjątkowym na tym terenie.

Radny Robert Myśliwy wniósł także zastrzeżenia co do sposobu finansowania tej inwestycji. Zapytał prezydenta czy władze miasta próbowały znaleźć partnera prywatnego do jej realizacji. Podawał przykład łódzkiej "Fali", wybudowanej w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto mogłoby do spółki gminno-prywatnej aportem wnieść teren pod inwestycję oraz projekt, zapewniając  jednocześnie klientelę w postaci uczniów raciborskich szkół, którzy w godzinach dopołudniowych mogliby stanowić grupę głównych usługobiorców aquaparku w ramach szkoły pływania współfinansowanej przez miasto i rodziców, a obłożenie obiektu w pozostałych godzinach byłoby kwestią przedsiębiorczości menadżerów spółki. Prezydent odpowiedział, że Racibórz nie jest zainteresowany partnerstwem z podmiotem prywatnym przy realizacji tej inwestycji.

Takie podejście musi budzić oburzenie radnych i mieszkańców miasta. Wykrojenie co roku przez trzy lata 8 - 10 milionów złotych ze 145- milionowego budżetu miasta, schodząc z bieżących zadań, to żadna sztuka.  Nie wymaga to ani szczególnej wiedzy anie wielkiego doświadczenia, którym szczycą się nasze władze. Wystarczy zatrudnić dobrego skarbnika, a takiego bez wątpienia posiada miasto Racibórz. Kononowicz by sobie poradził, więc pytamy: gdzie tu przedsiębiorczość?

Dziś w Raciborzu mamy dwie pływalnie ale mieszkańcy w ogóle nie odczuwają korzyści płynących z tego faktu. Wcześniej starosta planował a teraz marszałek województwa zamierza rozbudować pływalnię w SMS o pięćdziesięciometrową nieckę a my fundujemy sobie w aquapqrku widownię by środowisko pływackie mogło tu kilka razy do roku rozgrywać zawody sportowe. I gdzie tu przyzwoitość?

Skandaliczny jest fakt, że władze miasta nie zrobiły symulacji kosztów utrzymania tego obiektu. Nie wiemy, ilu pracowników będziemy musieli zatrudnić, jakie będą roczne koszty obsługi i konserwacji urządzeń, ile miasto będzie musiało do aquaparku dopłacać. Tylko nieliczne tego typu gminne obiekty w Polsce samofinansują się. Co więcej, o aquaparku w mediach słyszymy od czterech lat, a radni miejscy nie mieli nawet okazji zobaczyć wizualizacji. Nie wiemy jakie atrakcje przewidziano w tym obiekcie, jak będzie on funkcjonował. Prezydent jednocześnie oczekuje, by rada miasta "klepnęła" wydatek blisko 30 milionów złotych "w ciemno" , przy czym  na powyższe zarzuty rozbrajająco dopowiada, że nikt o taką prezentację nie wnioskował. Z wypowiedzi prezydenta na ww. komisji dowiadujemy się także, że nawet relacje medialne nie są rzetelne, bo i redaktor popularnego lokalnego portalu piszącego parokrotnie na ten temat, też dokumentacji najpewniej nie oglądał. Jednym słowem prezydent nie ma partnerów do dyskusji, bo tylko on posiada tajemną wiedzę na temat tego przedsięwzięcia, więc każde podnoszone publicznie wątpliwości odbiera jako nieuzasadniony atak personalny na swoją osobę. Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać.

Czytaj także:

Środowisko pływaków chce sportowego basenu

Budujemy basen dla mieszkańców

komentarze 2

»

 1. Opozycja święci pierwsze tryumfy. Prezydent wczoraj zapowiedział, że zaprezentuje mieszkańcom projekt Aquaparku. Więcej tu: http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_art&ida=71539

  autor: NaM — 2 marca 2011 - 08:00

 2. Lenku łaskawca.

  autor: wyborca — 2 marca 2011 - 14:59

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl