RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Apel NaM do Ministra Finansów

Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe Nasze Miasto podpisało się pod apelem skierowanym przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych do Pana Jacka Rostowskiego, Ministra Finansów RP.

Apel dotyczy uproszczenia zasad prowadzenia księgowości przez tzn. "małe" organizacje pozarządowe, których roczne obroty nie przekraczają 50 000 zł. Zgodnie z obecnym prawem ich obowiązki księgowe są takie same, jak np. spółek akcyjnych.

Przeprowadzone w 2009 r. przez Stowarzyszenie Klon/Jawor badania sektora organizacji pozarządowych wskazują, że roczne obroty ponad 50% wszystkich stowarzyszeń i fundacji w Polsce nie przekraczają 10 000 zł, a połowa spośród tych organizacji obraca rocznie majątkiem, którego wartość nie przewyższa 1000 zł. W tej sytuacji dla wielu z nich obowiązek prowadzenia pełnej księgowości generuje niepotrzebne i nieproporcjonalne w stosunku do przychodów koszty, wynikające z konieczności zatrudnienia księgowego lub zlecenia wykonania usług księgowych do biura rachunkowego. Dla wielu osób jest to także istotna bariera w podejmowaniu działalności społecznej – nadmierne zbiurokratyzowanie działalności organizacji non-profit odstrasza osoby, które mają wolę i możliwość zrobienia czegoś dobrego dla innych.

Wielu z nas - przedstawicieli RSS Nasze Miasto - doskonale zna z własnego doświadczenia te problemy. W pełni popieramy inicjatywę, której celem będzie ułatwienie codziennej pracy setkom tysięcy wolontariuszy z całego kraju, zaangażowanych w prace różnych organizacji społecznych.

Jeśli inicjatywa uzyska poparcie Ministra Finansów, wówczas organizacje, których roczne przychody są niższe niż 50 000 zł, będą prowadziły księgowość w oparciu o księgę przychodów i rozchodów – podobnie, jak osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Będzie to kolejny krok w kierunku odchudzenia biurokracji w Polsce i ułatwienia życia wielu osobom pracującym na rzecz społeczeństwa w organizacjach pozarządowych.

Wprowadzenie tego mechanizmu nie wpłynie negatywnie na przejrzystość wydatkowania środków publicznych przez organizacje pozarządowe, ponieważ wdrożona niedawno nowelizacja Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i o Wolontariacie wprowadziła bardzo skuteczne narzędzia kontroli tego procesu.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl