RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Tu urodził się i żył Alberik MAZAK

Obok uchwały w sprawie "prezentu urodzinowego" dla Clausa Ogermana na dzisiejszej sesji radny Michał Fita z RSS Nasze Miasto  wspomniał także o 350 rocznicy śmierci urodzonego w Raciborzu czeskiego kompozytora z epoki baroku Alberika Mazaka.  Przez kilka lat swojego życia przedstawiciel świata muzyki naszych południowych sąsiadów prawdopodobnie przechadzał się w habicie po rudzkim opactwie braci cystersów. Według Fity postać Mazaka to kolejna szansa na promocje Raciborszczyzny.

-----------------------------------------------------------------------------

Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że 6 maja br. mija 350 rocznica śmierci Alberika Mazaka czeskiego kompozytora muzyki barokowej urodzonego w Raciborzu w 1609 r. Mimo, iż jest on twórcą nieco zapomnianym, to jego dzieła zostały skatalogowane, a dwa lata temu z okazji 400 rocznicy urodzin na terenie Republiki Czeskiej zrealizowano projekt kulturalny poświęcony osobie i twórczości naszego krajana. Wnoszę o wyasygnowanie w budżecie stosownej kwoty, za którą miasto będzie w stanie zorganizować konferencję i uroczysty koncert poświęcone Alberikowi Mazakowi.

W obu przypadkach aktywność miasta będzie dowodem na wykorzystywanie w celach promocyjnych całego potencjału historycznego, społecznego i kulturalnego, który tkwi w naszej małej ojczyźnie.

Z poważaniem

Michał Fita

RSS Nasze Miasto

komentarze 2

»

 1. Fita, Ogerman i Mazak niestrawni dla lokalnej władzy: http://nam-raciborz.pl/interpelacje/claus-ogerman-honorowy-obywatel-raciborza.html

  autor: samożycie — 3 maja 2011 - 19:48

 2. Heck yeah bay-bee keep them cmiong!

  autor: Janaye — 21 lipca 2011 - 04:15

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl