RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

A jednak można!

Kiedy dwa lata temu na sesji rady miasta podczas dyskusji podsumowującej miejskie inwestycje zapytałem prezydenta o obszary rolne umiejscowione pomiędzy ulicami Mariańską i Starowiejską na całej ich długości, usłyszałem, że to tak zwana „strefa wietrzenia miasta”, stąd zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu oraz zmiana klasyfikacji gruntów - z rolnych na inwestycyjne - nie jest możliwa. Wyraziłem wtedy publicznie przekonanie, że tereny te byłyby idealne pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe – indywidualne lub szeregowe. To kierunek - przekonywałem - w którym miasto mogłoby się rozwijać. W ostatnich kilkudziesięciu latach Racibórz rozrósł się nieco i dawne rolnicze obrzeża w wyniku procesu urbanistycznego miasto wchłonęło.

Racibórz dziś wyludnia się nie tylko z powodu emigracji zarobkowej ludzi młodych ale także w związku z przewagą konkurencyjną gmin ościennych w zakresie terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. W ostatnich latach wielu raciborzan przeniosło się do gmin Rudnik, Kornowac, czy Nędza z powodu atrakcyjniejszej pod względem lokalizacyjnym i cenowym oferty działek budowlanych. W ten sposób miasto traci nie tylko mieszkańców ale i podatników.

Na majowej komisji gospodarki ponownie rozmawiałem, tym razem z wiceprezydentem, na temat wspomnianej strefy i kierunków rozwoju miasta. Okazuje się, że dziś wszystko jest możliwe, a władze same chętnie tereny te przeznaczyłyby pod jednorodzinną zabudowę. Cud! Nawet w związku z dominującą tam prywatną strukturą własnościową, magistrat postanowił obniżyć do poziomu bliskiego zeru tak zwane renty planistyczne. To kolejny godny wsparcia skuteczny instrument w rękach lokalnej władzy do stymulowania procesów inwestycyjnych na terenie gminy. Tylko tak trzymać Panowie!

(rm)

komentarze 2

»

 1. Tym sposobem zabudowuje się już ulica Anny. Oto pierwsze efekty.

  autor: RM — 9 czerwca 2011 - 11:17

 2. Szkoda, że przespaliśmy tle czasu, a lokalni „dominatorzy” są aż tak oporni na dobre propozycje ze strony opozycji.

  autor: RM — 9 czerwca 2011 - 11:54

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl