RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Sentymentalny Racibórz

IMG_7614

Pomysł na nową atrakcję historyczno - turystyczną przedstawił na dzisiejszej sesji Rady Miasta Dawid Wacławczyka (NaM)

 

Racibórz, 2011-08-24

Szanowny Pan

Mirosław Lenk

Prezydent Miasta Racibórz

 

Od kilku lat w Raciborzu mówi się o rozwoju turystyki. Temat ten jest chętnie podejmowany przez władze miasta, UM i lokalne media. Urząd Miasta pozyskał i wydał niemałe środki na „strategię promocji turystycznej Raciborza”. Rozwój turystyki oraz dobra promocja jest powszechnym i oczekiwanym przez mieszkańców trendem w wielu samorządach. Oboje wiemy, że tak powinno być także w Raciborzu.

Stosując zasadę „małych kroków” chciałbym zaproponować zaangażowanie Urzędu Miasta w powstanie i promocję sentymentalnego szlaku dawnych zabytków Raciborza, na który składać się powinno kilkanaście zdjęć dawnego, pięknego Raciborza umieszczonych w miejscach, gdzie kiedyś wykonano te zdjęcia. Dzięki takiemu zabiegowi turyści i mieszkańcy Raciborza mieliby szansę porównania dzisiejszych i dawnych skwerów, ulic, placów, zabytków. Szlak taki łączy w sobie cele promocyjne i edukacyjne. Buduje oryginalność i magnetyzm miasta, którego historia jest przecież imponująca, a zarazem może ona być ona czynnikiem promocji turystycznej naszego miasta, uzupełniając piękno naszych zabytków, ładnych parków, remontowanego zamku etc. Tak „podana” historia buduje również poczucie tożsamości i rozwija patriotyzm lokalny u samych mieszkańców, rozwija zainteresowanie dziejami miasta itd. Szlak taki może być zaczątkiem do organizacji targów staroci, dawnych jarmarków itd.

Szlaki takie powstały już w kilkudziesięciu miastach w Europie, a także w Polsce, m.in. w Płocku, gdzie miałem okazję go w tym roku zaobserwować (w załączniku do interpelacji załączam kilka zdjęć)

Koszt wykonania i ustawienia kilkunastu tablic w przestrzeni miejskiej jest stosunkowo niewielki, a raciborscy historycy z pewnością chętnie pomogą w opracowaniu informacji, która tym zdjęciom może towarzyszyć. Zasięgnąłem informacji z raciborskiego oddziału Archiwum Państwowego, którego dyrekcja zapewniła mnie o chęci pomocy i zadeklarowała włączenie się w powstanie takiego szlaku. Na miejscu jest niezbędny materiał zdjęciowy i pracownicy gotowi zapewnić autorstwo i wykonanie prac umożliwiających powstanie takiej atrakcji turystycznej.

Z poważaniem:

Dawid Wacławczyk

RSS Nasze Miasto

 

 

komentarze 3

»

 1. Propozycja przednia, tylko zrealizować. Gratulacje..

  autor: Adam — 25 sierpnia 2011 - 09:00

 2. Bardzo dobry pomysł. Dawid, gratuluję.

  autor: ABC — 9 września 2011 - 10:07

 3. Ten pomysł pojawił się już w poprzedniej kadencji na komisji oświaty ale wtedy pani Nowacka nie była zbytnio zainteresowana. A może by tak dziś połączyć „sentymentalny Racibórz” ze „street art’em ASK’u” i na wolnych, zaniedbanych ścianach kamienic w centrum miasta wymalować wielkie murale, które przedstawiałyby dawny Racibórz ze starych pocztówek?

  autor: Robert Myśliwy — 9 września 2011 - 10:17

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl