RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Apel w sprawie „gołębiego” problemu…

golebie_04

Na ręce prezydenta Raciborza - Mirosława Lenka, trafił apel przedsiębiorców i mieszkańców okolic raciborskiego rynku, w sprawie problemu jaki stwarza nieograniczony wzrost liczebności gołębi i problemów sanitarnych jakie się z tym wiążą. Prezentujemy dokładną treść apelu, który w imieniu ponad stu podpisanych osób i form przygotował i złożył członek RSS Nasze Miasto - Tomasz Skalik

 

 

Racibórz, dnia 6 marca 2011 roku

 

 

Pan Mirosław Lenk

Prezydent Miasta Racibórz


Szanowny Panie Prezydencie!

My, mieszkańcy kamienic położonych przy raciborskim rynku oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w tym centralnym punkcie miasta zwracamy się z prośbą o zainteresowanie się problemem gołębi. Decyzję o napisaniu tej petycji podjęliśmy w wyniku narastającego z każdym rokiem problemu dotyczącego ptaków, zwłaszcza ich negatywnego gospodarczego, estetycznego i zdrowotnego wpływu na otoczenie.

Wskazujemy na powyższy problem, ponieważ jest on dla nas coraz bardziej uciążliwy i pojawia się już od kilku lat. W lokalnych mediach, co jakiś czas, jest sygnalizowany i nagłaśniany, jednak brak jest widocznych rezultatów. W naszych obserwacjach idziemy nawet dalej. Populacja gołębi w centrum miasta zamiast zmniejszać się, wzrasta. Zresztą dane dotyczące tych ptaków są coraz bardziej alarmujące.

Odchody gołębi są problemem praktycznie we wszystkich polskich miastach, na przykład w Rybniku. Jednak Racibórz jest jednym z nielicznych, które nic z tym nie robią!

Pragniemy zaznaczyć dwoistość problemu gołębi. Przede wszystkim wiąże się on z kwestią estetyki i higieny, bądź co bądź, centralnego placu w mieście. Ptasie odchody widać prawie na każdym kroku. Nie da się ich tak po prostu usunąć. Zalegają na gzymsach, chodnikach, dachach, parapetach, elewacjach budynków i niszczą zabytki. Obecność gołębi prowadzi do fizycznych uszkodzeń obiektów oraz ich korozji. Cierpi zabrudzona Kolumna Maryjna. Dodatkowo, sprzątanie po nich często wiąże się z dużymi kosztami. Właściciele aut natomiast muszą codziennie zeskrobywać ich odchody z zaparkowanych w centrum pojazdów. Amoniak i mocznik zawarte w odchodach potrafią przeżreć blachę. Ponadto mieszkańcy próbowali sobie poradzić z tym problemem samodzielnie poprzez montaż specjalnych szpikulców na dachach budynków, jednak okazało się to wobec tych ptaków bezskuteczne. Koszty poniesiono spore bez oczekiwanego efektu.

Zmniejszenie populacji gołębi to już nie tylko sprawa estetyki i higieny, ale i zdrowia mieszkańców. Przebywanie wśród gołębi może być bardzo groźne dla zdrowia. Wszystko za sprawą obrzeżka gołębiego, czyli kleszcza gołębiego zewnętrznego pasożyta ptaków, który w przypadku naturalnego braku naturalnego żywiciela atakuje ludzi. Jego ukąszenia mogą prowadzić do poważnych reakcji alergicznych aż do śmiertelnego wstrząsu anafilaktycznego. Gołębie przyczyniają się także do zachorowań ludzi na różne choroby odzwierzęce. Ponadto, na ptakach oraz w miejscach ich gniazdowania bytuje mnóstwo ektopasożytów: pcheł, roztoczy i ptaszyńców odpowiedzialnych za problemy alergiczne wielu ludzi.

Obecnie w różnych miastach stosuje się rozmaite metody rozwiązania problemu – montowanie specjalnych siatek zabezpieczających budynki czy systemy dźwiękowe odstraszające gołębie. Jednak najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem radzenia sobie z problemem jest niedokarmianie gołębi. Mam tu na myśli zakaz ich karmienia w centrum miasta. Mechanizm jest wręcz banalnie prosty – jeśli gołębie nie będą karmione, nie będą miały czego szukać na rynku i w jego okolicach. To z pewnością pozwoli podnieść czystość centrum miasta i ograniczy niepotrzebne koszty zarządców budynków, a także zmniejszy ryzyko chorobowe. Sposobem na pozbycie się plagi gołębi jest sprowadzenie specjalnych środków antykoncepcyjnych dla ptaków, które podaje się w karmie.

Nasz apel, który składamy na Pana ręce, nie ma na celu rozpoczęcia krucjaty przeciwko gołębiom. Nie chcemy też, żeby ptakom robiono krzywdę. Naszą intencją jest zachowanie rynku w stanie czystym, estetycznym, wolnym od ptasich odchodów oraz zagrożeń natury zdrowotnej.

Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

W imieniu mieszkańców z wyrazami szacunku

 

Tomasz Skalik

Liczba komentarzy: 1

»

  1. […] przedsiębiorcy i mieszkańcy okolic raciborskiego Rynku, skierowali do Prezydenta Mirosława Lenka petycję, w której zwracają się o interwencję w sprawie brudzących miasto gołębi. Dziś prezentujemy odpowiedź Prezydenta, z której wynika, że…  zresztą, poczytajcie […]

    autor: Gołębie VS Urząd Miasta. Tradycyjny brak akcji… | RSS Nasze Miasto Racibórz — 13 maja 2011 - 17:49

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl