RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

CAMPING w Oborze NaM ciąży

Przy okazji dyskusji nad "pilną" prezydencką propozycją w sprawie wydzierżawienia prywatnemu przedsiębiorcy kortów tenisowych OSiR, w których zadaszenie miasto nie tak dawno zainwestowało, bagatela, trzysta pięćdziesiąt tysięcy złotych, wypłynęła sprawa campingu w Oborze. To kolejny relikt socjalizmu w zarządzie dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu. Do między innymi tej kwestii odniósł się radny Robert Myśliwy.

Szanowny Panie Prezydencie, utrzymujemy trupa, który obciąża budżet OSiR'u i nie przynosi dochodu. Ten obiekt generuje same koszty, płacimy podatki, łatamy go własnym sumptem, angażując publiczne pieniądze. Zamiast zachęcać turystów - odstrasza ich. By camping  spełniał standardy europejskie musielibyśmy włożyć w niego kilka milionów złotych. Kosztorys, którym dysponuje dyrektor Kwaśny, opiewa na osiem milionów. Projekt rewitalizacji tego miejsca przygotowywany był pod współpracę z partnerem czeskim, który ostatecznie wycofał się ze wspólnego przedsięwzięcia, dlatego o finansowaniu zewnętrznym mogliśmy zapomnieć. Sam projekt kosztował niemałe pieniądze. Jaką mamy pewność, że z campingiem nie będzie podobnie jak z kortami? Zainwestujemy pieniądze a po roku stwierdzimy, że OSiR sobie nie radzi, więc trzeba wydzierżawić obiekt prywatnemu przedsiębiorcy. Być może to słuszny kierunek myślenia, ale jeżeli już, to dzierżawmy gminne obiekty zanim włożymy w nie publiczny grosz - apelował do prezydenta radny NaM.

Temat podchwycił przewodniczący rady miasta twierdząc, że to dobry kierunek myślenia a dyskusja była wartościowa, więc warto rzecz kontynuować. Wymiana zdań między Robertem Myśliwym i Tadeuszem Wojnarem zainspirowała radnego KOR, który zasugerował partnerstwo publiczno - prywatne, jako kolejną z możliwości na ożywienie tego terenu.

Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy mieć camping w mieście - jeśli tak, to trzeba go doprowadzić do standardu XXI-wiecznego i wymagać od dyrektora efektywnego pod względem ekonomicznym  prowadzenia. Jeśli sobie nie poradzi, należy pomyśleć nad zmianą zarządcy, ale to już kompetencja Pana Prezydenta. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w ten obiekt pieniędzy publicznych, oddajmy go za przysłowiową złotówkę na 30 lat prywatnemu podmiotowi i niech sobie gospodarzy. Decyzję trzeba podjąć szybko, bo utrzymywanie status quo to po prostu niegospodarność - pointował dyskusje radny RSS Nasze Miasto. Prezydent obiecał rozeznać temat.

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl