RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

E-mail tańszy niż papier

W ciągu 1 kadencji Rada Miasta Racibórz wygeneruje około 100 000 – 120 000 stron materiałów, które otrzymują radni przed każdą sesją. Przy założeniu, że średnia cena kserokopii wynosi 15 groszy za stronę można oszacować, że koszt przygotowania tych materiałów wyniesie od 15000 do 18000 zł. Dodatkowym kosztem jest przesyłanie drogą pocztową do radnych owych materiałów, co w ciągu 4 lat będzie kosztować budżet miasta około 4000 zł. Nasz radny – Piotr Dominiak – złożył na ostatniej sesji Rady Miasta interpelację, aby zamienić formę przekazywanych materiałów z papierowej na elektroniczną.

Wszyscy radni przez 11 miesięcy w roku otrzymują średnio około 100 – 120 stron materiałów.

Przeprowadzając prosty rachunek, uwzględniający, że materiały te trafiają do 23 radnych, można przewidzieć, że rocznie zaoszczędzimy:

- ponad 25000 stron papieru, co daje kwotę około 4000 zł rocznie (przy założeniu, że średnia cena kserokopii wynosi 15 gr/stronę)

- niespełna 1000 zł kosztów usług pocztowych rocznie (średnio 3,50 zł x 23 radnych x 11 mies.)

- czas pracy urzędników, którzy zamiast kserować materiały, będą mogli je dużo szybciej wysłać radnym e-mailem, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na ważniejsze działania.

Ponadto działanie takie będzie zgodne z polityką kształtowania wizerunku gminy przyjaznej środowisku, a także wpisze się w działania gminy związane z informatyzacją usług urzędowych.

Radny zgłosił jednocześnie wniosek, aby również protokoły z posiedzeń Komisji Rady Miasta Racibórz były przekazywane radnym drogą elektroniczną.

Prezydent Mirosław Lenk odnosząc się do wniosku naszego radnego stwierdził, że zmiana formy dostarczania materiałów będzie się zapewne wiązać z kosztami, jednak nie sprecyzował, jakie miałyby to być koszty. Biorąc pod uwagę fakt, że analogiczna inicjatywa została podjęta już kilka lat temu przez Radę Powiatu Raciborskiego, gdzie radnym zakupiono laptopy, być może prezydent miał na myśli właśnie ten koszt.

Jednak zdaniem radnego Dominiaka zakup ten nie jest konieczny. - „W XXI wieku wszyscy radni powinni dysponować komputerem i dostępem do Internetu, więc takiego kosztu na pewno gmina nie powinna ponosić. Z punktu widzenia samych radnych również byłoby to pewne ułatwienie dla ich pracy, gdyż pomogło by porządkować dokumenty w 1 miejscu. Po 4 latach kadencji każdy radny będzie musiał przechowywać około 4000 – 5000 stron materiałów. To samo można zrobić w 1 folderze komputera. Jednak działanie takie powinno przede wszystkim mieć na celu dbałość o środowisko, a za ich śladem powinny iść innego tego typu rozwiązania w funkcjonowaniu urzędu, wtedy efekt ekologiczny, ale także ekonomiczny będzie znacznie korzystniejszy”.

Liczba komentarzy: 1

»

  1. Bardzo dobry pomysł. Nie sądzę, żeby którykolwiek z radnych nie dysponował komputerem w domu. A już na pewno prezydent i jego zastępcy. Opór prezydenta może wynikać z niechęci (bo nie sądzę,że z nieumiejętności) do posługiwania się tym podstawowym narzędziem pracy urzędnika państwowego.

    autor: tubylec — 24 lutego 2011 - 10:11

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl