RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

2 wykład w NaM-owskim Uniwersytecie Społeczenym

Schowek02

Serdecznie zapraszamy na II wykład w NaMowskim Uniwersytecie Społecznym w dniu 25 maja, o godz. 19.00, w Galerii za Szafą na Końcu Świata. Naszym gościem będzie VARAPANYO Bhikku, który przedstawi swoje  rozumienia istoty pierwotnej nauki Buddy.

Varapanyo Bhikku, od ośmiu lat mnich buddyjski ze Sri Lanki, a w 
"cywilu"- Sławek Ulak z Rybnika ( i mój wieloletni kolega)
jest myślicielem łączącym poglądy z praktyką życiową. Kiedyś, w dawnych
czasach, gdy Sokrates próbował rozmawiać z ateńczykami o życiu 
godziwym, urodziła się też szlachetna zasada, by poglądy człowieka
i jego życie stanowiły harmoniczną jedność. Najpiękniejszym
ucieleśnieniem tej zasady był sam Sokrates. Sławka widzę w tej perspektywie - każde 
wypowiedziane zdanie coś znaczy i okupione jest świadectwem i próbą
realizacji. Nie wydaje się, by ta cecha występowała nazbyt często. Ja
na przykład mam poglądy ascetyczne, a ważę prawie 100 kilo :-) .

Przychodzi mi na myśl jeszcze jedna refleksja. Żyjemy w czasach nieco
paradoksalnych. Z jednej strony - gloryfikacja sukcesu (by nie
powiedzieć - propaganda), wezwania do samorealizacji, wolności, bycia
happy itd .. z drugiej, jak się rozejrzeć w około i w sobie - niemało
smutnych, cierpiących ludzi. Jeżeli ktoś choć w części solidaryzuje
się z tą (pewnie nazbyt ogólnikową) intuicją, to buddyjskie spojrzenie
na ludzkie cierpienia i frustracje oraz tajemnicę wolności może wydać mu 
się interesujące.

Na koniec chciałbym podzielić się jedną z obserwacji Sławka -
mieszkańcy wiosek na Sri Lance często chowają jedzenie poza domem - Słoń, jak 
wyczuje jakiś smaczny kąsek jest w stanie rozmontować dom, by
poczęstować się jedzonkiem... , a więc - bądźmy czujni i uważnie w
tym jedzeniem!

Zbyszek Wieczorek

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl