RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Piotr Wojaczek

Piotr Wojaczek

Spotkanie z Piotrem Wojaczkiem - prezesem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. oraz przewodniczącym Konferencji Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce w jednej osobie, odbyło się w środę 20 maja bieżącego roku w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. To kolejna odsłona projektu Raciborskiego Stowarzyszenia Samorządowego NASZE MIASTO pod nazwą Akademia Społeczno - Gospodarcza. Moderatorem spotkania był Piotr Ćwik - członek NaM, na co dzień menedżer w SGL Polska S.A. w Raciborzu.

Prezes Wojaczek nie tylko zachwycił erudycją, ale przede wszystkim bezpośrednim podejściem do słuchaczy oraz niezwykle szeroką wiedzą i doświadczaniem. Przeszło dwugodzinny wykład przybliżył NaM tajniki tworzenia i funkcjonowania KSSE oraz jej licznych podstref. Wg prezesa Piotra Wojaczka by utworzyć w naszym mieście specjalną podstrefę ekonomiczną muszą być spełnione dwa warunki: determinacja i zaangażowanie władz samorządowych oraz dobry pomysł. Kiedy te czynniki są spełnione, a lokalny produkt dobrze opakowany, na znaczeniu tracą nawet ustawowe wymogi związane z tworzeniem strefy, jak na przykład wskaźnik bezrobocia na średnim poziomie. Prezes Wojaczek przekonywał, że Racibórz myśląc o specjalnej podstrefie ekonomicznej powinien zwrócić swoją optykę bardziej w kierunku obsługi rynku czeskiego, niż krajowego. Łatwiej nam będzie skomunikować się z czeskim system dróg i autostrad, a lokalizacja podstrefy ma tu kluczowe znaczenie. W Czechach powstają duże fabryki w branży motoryzacyjnej, które będą potrzebowały licznych kooperantów. Wojaczek nie widzi przeszkód by w Raciborzu powstała na przykład fabryka foteli samochodowych. W opinii prezesa KSSE każde miejsce ma szansę na rozwój; musi jednak dobrze zdefiniować swoje atuty i umiejętnie sprzedać je na rynku. W tym pomaga zarząd strefy, który na całym świecie zajmuje się promocją takich miejsc. Piotr Wojaczek podawał przykład dużej światowej firmy (Saint Gobain), która szukała terenu pod inwestycję na prowincji z zamiarem wybudowania fabryki produkującej flakony do perfum. Duże ośrodki były tu bez szans, bo produkt wymagał ręcznego ozdabiania, a na prowincji właśnie można znaleźć pracowników, którzy mogliby sprostać oczekiwaniom takiego przedsiębiorstwa. Małe miejscowości są bowiem bogate lokalnymi artystami i rękodzielniczymi tradycjami.

Jak się okazuje samorząd nie ponosi żadnych formalnych kosztów wyodrębnienia na swoim terenie specjalnej podstrefy; nie ponosi też kosztów promocji. Sprzedaż terenów pod inwestycję wymaga współdziałania lokalnych władz i menedżerów strefy ekonomicznej, a to gwarancja sukcesu. Prezes Wojaczek przekonywał, że nie zna miejscowości, która na wejściu w obszar KSSE straciłaby.

Jak twierdzi Piotr Wojaczek, ze strefą nie ma większego problemu, jednak w niektórych samorządach dostrzega on problem mentalny. To rodzaj zamykania się w sobie i obawa przed nadmierną konkurencyjnością strefy dla już istniejących firm. Wg. Wojaczka ten sam lęk powodował blokowanie dziesięć lat temu budowy supermarketów, a skutki takiego myślenia niektóre miejscowości odczuwają do dziś. Poza tym, jak dowiedzieliśmy się od szefa KSSE, możliwe jest także w uzasadnionych przypadkach włączenie do strefy już istniejących przedsiębiorstw. Nie może to jednak odbywać się w ramach tzw. kanibalizmu ekonomicznego. Oferta specjalnej strefy ekonomicznej jest skierowana do podmiotów gospodarczych, które chcą zainwestować przynajmniej sto tysięcy złotych z zamiarem utworzenia nowych, dobrych jakościowo miejsc pracy, a nie przeniesienia w obszar strefy już istniejących.

To była jedna z najwartościowszych odsłon Akademii Społeczno – Gospodarczej NaM. Można żałować jedynie, że nie wzbudziła zainteresowania naszych włodarzy, którzy zignorowali zaproszenie na spotkanie z wyjątkowym gościem RSS Nasze Miasto. Wizyta prezesa Piotra Wojaczka w Raciborzu była najlepszą okazją by o strefie w naszym mieście zacząć wreszcie rozmawiać merytorycznie, zamiast jak to dzieje się od lat, toczyć jałowe spory polityczne. Niestety NaM wśród lokalnych polityków i ugrupowań do takiej debaty nie znalazło tym razem partnera.

Partnerstwo projektu AS-G:

 • PWSZ w Raciborzu

Patronat honorowy:

 • Business Centre Club

Fotorelacja: Michał Fita

komentarze 2

»

 1. […] Akademia Społeczno – Gospodarcza: Piotr Wojaczek  poleć stronę […]

  autor: Bolesne dojrzewanie Mirosława Lenka | RSS Nasze Miasto Racibórz — 5 lutego 2011 - 23:47

 2. […] AS-G: Piotr Wojaczek […]

  autor: Prasa: Strefa za pół roku? | RSS Nasze Miasto Racibórz — 25 września 2011 - 22:51

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl