RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Paweł Macha

Paweł Macha

W 25 marca bieżącego roku gościem Akademii Społeczno - Gospodarczej NaM był Paweł Macha - kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej. Towarzyszyły mu dwie inne znamienite postaci: pan Stanisław Staniszewski z Regionalnego Zakładu Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz kapitan Mariusz Przybylski - dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Wykład odbył się tradycyjnie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu i dotyczył projektu najbardziej romantycznego w tej części Europy przedsięwzięcia pod nazwą Kanał Odra - Dunaj - Łaba. Goście NaM na temat gospodarki wodnej oraz planowanej inwestycji wiedzą niemal wszystko. Są nie tylko fachowcami w tej dziedzinie ale także wielkimi entuzjastami rozwoju oraz integracji dróg wodnych w Polsce i Europie środkowo-wschodniej.

Paweł Macha jest mieszkańcem i znanym działaczem społecznym w Kuźni Raciborskiej. Jest absolwentem Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie - Koźlu oraz Akademii Morskiej w Szczecinie. Od ponad dwudziestu lat pływa po morzach i oceanach - aktualnie pod banderą brytyjską. Dowodzi głównie wielkimi tankowcami i kontenerowcami transportując chemikalia.

Wielkie międzynarodowe przedsięwzięcia nie mają szans na unijne dofinansowania bez akceptacji ich założeń przez lokalne społeczności, dlatego ostatnia AS-G była okazją by przybliżyć szerokiemu gronu osób zainteresowanych tym projektem główne jego idee. Dotychczas jedynie lokalni samorządowcy - i to nie wszyscy - mieli sposobność zapoznania się z czeską koncepcją. Poziom wiedzy na ten temat nie tylko wśród lokalnych środowisk ale także polityków jest niewielki. Członkowie i sympatycy RSS Nasze Miasto dziś już mogą odpowiedzialnie wypowiadać się na ten temat. Wbrew opiniom wielu przedstawicieli różnych samorządowych gremiów projekt Kanał Odra - Dunaj - Łaba jest nie tylko romantyczny i piękny, ale jest także realny. Nie możemy przespać tej dziejowej szansy.

Główne wnioski jakie płyną ze spotkania:

  • posłowie naszej ziemi powinni natychmiast zacząć lobbować w parlamencie oraz na szczeblu ministerialnym by Polska zadeklarowała chęć przystąpienia do układu AGN (European Agreement on Main Inland Waterways of International Importance), warunkując swój udział w tym porozumieniu uwzględnieniem na polskim odcinku czeskiego projektu "Kanał O-D-Ł" budowę portu przeładunkowego lub portu turystycznego w Raciborzu,
  • posłowie naszej ziemi powinni lobbować za reformą administracji publicznej na poziomie ministerialnym zakładającą podporządkowanie bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów lub jednemu, a nie jak dotąd dwóm (Ministerstwu Infrastruktury i Ministerstwu Ochrony Środowiska) całości spraw związanych z żeglugą śródlądową, co powinno znacznie przyspieszyć rozwój tej zaniedbanej dotąd gałęzi gospodarki,
  • władze samorządowe gmin związanych z projektem O-D-Ł powinny już dziś wspólnie przygotowywać się do jego realizacji. Chodzi zarówno o działania planistyczne jak i skuteczny lobbing.

Centralna fotografia zapożyczona z portalu nowiny.pl

Fotografie w galerii: Krzysztof Melnarowicz

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

  • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
  • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
  • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
  • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
  • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl