RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Maciej Osuch

Maciej OsuchJak co roku w połowie października obchodzimy Święto Edukacji Narodowej. Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe NASZE MIASTO postanowiło wnieść swój wkład w tegoroczne uroczystości. Dokładnie z tygodniowym opóźnieniem w środę 21 października w auli raciborskiej PWSZ NaM zorganizowało kolejną odsłonę Akademii Społeczno – Gospodarczej. Tym razem naszym gościem był Maciej Osuch – Rzecznik Praw Ucznia, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, członek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w kwestiach edukacyjnych doradca Rzecznika Praw Obywatelskich, szef ruchu wyzwolenia dzieci – elf, autor m.in. takich publikacji książkowych jak: Dzieci i ryby, czyli nie tylko o prawach ucznia..., Żyć w szkole i przetrwać, Prawa człowieka w szkole. Niezbędnik Dyrektora, Prawa człowieka w szkole. Niezbędnik Aktywnego Rodzica. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej na wniosek organizacji pozarządowych. Naszą ofertę tym razem skierowaliśmy głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, do samorządów szkolnych i ich opiekunów, przedstawicieli rad rodziców, obecnych i przyszłych nauczycieli, studentów kierunków pedagogicznych raciborskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Tematem przewodnim prelekcji były Prawa człowieka w szkole. Po wykładzie licznie zebrana młodzież ale także starsze osoby wzięli udział w dyskusji. Z sali pod adresem Rzecznika Praw Ucznia padały liczne pytania dotyczące funkcjonowania polskiej szkoły. Po spotkaniu w PWSZ członkowie stowarzyszenia wraz z naszym gościem udali się do Radia Vanessa, gdzie "na żywo" w samo południe mieli okazję przybliżyć słuchaczom zagadnienia związane z respektowaniem praw ucznia. W imieniu RSS Nasze Miasto spotkanie prowadzili członkowie stowarzyszenia: Tomasz Skalik – absolwent Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, pierwszy przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Raciborzu oraz Sławomir Kowalski – tegoroczny maturzysta II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu Wypowiedź RPU w Radio Vanessa - kliknij Relacja ze spotkania w Raciborskiej Telewizji Kablowej - kliknij

Rzecznik Praw Ucznia

www.maciekosuch.com

e-mail: poczta@maciekosuch.com

tel. 501644020

Fotorelacja: Mariusz Marchwiak

komentarze 2

»

 1. Dlaczego rzecznik praw dziecka nic nie wie, ze ma takiego doradcę ? Samozwaniec?

  autor: olo — 6 października 2011 - 13:09

 2. To pracownik kuratorium od wielu lat. Radzę nie korzystać z „pomocy” tego Pana.
  Wygląd może mylić.
  Tato Kuby

  autor: Tato kuby — 4 lutego 2016 - 07:07

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl