RSS Nasze Miasto Racibórz

Przedsiębiorczy samorząd

Felietony

Joachim Bargiel

joachim bargiel

Nie ma rzeczy niemożliwych, jedynie ograniczenia naszego umysłu określają je jako nieosiągalne. Marc Levy

Siódma odsłona Akademii Społeczno – Gospodarczej poświęcona była realizacji Pakietu Klimatycznego 3x20. Gościem Raciborskiego Stowarzyszenia Samorządowego NASZE MIASTO był dr inż. Joachim Bargiel, wójt gminy Gierałtowice w powiecie gliwickim.

Niewielka gmina (4 sołectwa: Chudów, Gierałtowice, Paniówki i Przyszowice; 10 786 mieszkańców - liczba ta wciąż wzrasta, gdyż ludzie chętnie osiedlają się w Gierałtowicach) realizuje inwestycje, o których inne samorządy mogą tylko pomarzyć. W Gierałtowicach wszystkie obiekty komunalne mają własne źródła energii.

W swoim wystąpieniu dr Bargiel przedstawił działania, jakie zostały podjęte w celu optymalizacji wykorzystania zasobów energetycznych gminy, a co za tym idzie, docelowe stworzenie efektywnego modelu gospodarki energetycznej. Wyznaczono dwa kierunki:

1. zmniejszenie zużycia zasobów energetycznych; realizacja polegała na poprawie sprawności procesów energetycznych (nowoczesne kotłownie węglowe, gazowe i olejowe) oraz energo i elektro oszczędność (energooszczędne oświetlenie ulic i obiektów użyteczności publicznej);

2. stworzenie nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej; wybudowano nowe źródła kogeneracyjne, oparte o gaz ziemny, metan i biogaz, zastosowano urządzenia solarne oraz wykorzystano pompy ciepła.

Poprzez realizację obu tych kierunków wypracowany został model energetyki gminnej, zbudowany na zasadniczych danych wynikających z charakterystyki gminy, takich jak położenie geograficzne, struktura obszarowa, mieszkaniowa i komunalna oraz struktura demograficzna.

Kolejne etapy to:

 • oszacowanie zapotrzebowania na media energetyczne, tj. ciepło, energię elektryczną i gaz,
 • zbilansowanie własnych zasobów energetycznych, w tym energii odnawialnej,
 • wykonanie audytu energetycznego gminnych obiektów komunalnych,
 • ocena lokalnego bezpieczeństwa energetycznego krótko i długoterminowego,
 • plan zaopatrzenia gminy w ciepło, prąd i gaz,
 • lokalizacja i wielkość mini centrów energetycznych.

Efekty?

 • stworzenie planów realizacji 4 minicentrów energetycznych (realizacja pierwszego zakończona została w zeszłym roku),
 • znacząca redukcja niskiej emisji,
 • obniżenie zużycia energii elektrycznej,
 • poprawa jakości oświetlenia,
 • zwiększenie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego gminy (szczególnie w kontekście dużych awarii sieci energetycznej),
 • wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Wszystkie te działania wpływają na realizację celów Pakietu Klimatycznego 3x20 i – co najważniejsze – podnoszą standard życia mieszkańców gminy Gierałtowice. Poprawa jakości oświetlenia przestrzeni publicznej bezpośrednio przełożyła się na poprawę bezpieczeństwa obywateli (mniej wypadków, aktów wandalizmu, kradzieży) oraz przyniosła gminie wiele nagród w kraju i za granicą, np. Pałac w Przyszowicach został wyróżniony – obok Wieży Eiffla - jako najlepiej i najefektywniej energetycznie oświetlony obiekt.

Co ciekawe, gmina z własnych środków dofinansowuje szkolnictwo, stać ją na stuprocentową dopłatę do subwencji oświatowej. Gmina wybudowała boiska szkolne, zanim inne gminy postarały się o Orliki: - Z budżetu gminy do edukacji dokładamy taką ilość środków, aby była ona na jak najwyższym poziomie. Dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach chodzą do klas, które liczą maksymalnie 20 uczniów. Dodatkowo są dzielone na grupy. Uczniowie mają dużo zajęć dodatkowych, a wszystkie te zajęcia są bezpłatne. Mamy świadomość, że obecne pokolenie to nasza wspólna przyszłość, dlatego nie szczędzimy środków na ich edukację. Wszystkie obecne działania mają pozytywnie wpłynąć na ich przyszłe życie – wyjaśnił dr Bargiel.

Kilka dni temu w Paniówkach, przy trasie łączącej Gliwice z Mikołowem, otwarto nową krytą pływalnię WODNIK – 30% jej kosztów pozyskano z zewnątrz. Pływalnia jest zasilana gazem ziemnym. Oprócz 25-metrowego basenu, znajdują się tam sauny, bicze wodne, grota solna, solarium, gabinet masażu i sala fitness. Cały obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Codziennie, oprócz uczniów, z pływalni korzysta około tysiąca osób.

Joachim Bargiel jest wójtem od 10 lat. Gmina nie zatrudnia żadnego fachowca od pozyskiwania środków unijnych. Dla wójta nie ma rzeczy niemożliwych, mimo że wymagają one sporych nakładów finansowych. Jednak nie można wszystkich działań klasyfikować w kategorii przedsięwzięć "uzasadnionych ekonomicznie", bo jak wycenić czyste powietrze, bezpieczeństwo czy edukację?

Uczestnicy spotkania opuszczali salę z niedowierzaniem, że ludzie w małej gminie żyją bez kompleksów oraz rozżaleniem: nasze władze po raz kolejny pokazały, że nie muszą się już niczego uczyć.


Opracowanie: Małgorzata Bonk i Mariusz Marchwiak

Galeria: Krzysztof Melnarowicz

Zdjęcie profilowe: Mariusz Weidner (czytaj także Przybył stamtąd gdzie mieszkańców przybywa na www.nowiny.pl)

»

No comments yet.

Leave a comment [+]

Decydując się na korzystanie ze strony www.nam-raciborz.pl w jakiejkolwiek sposób (publikowanie opinii, komentarzy, zdjęć oraz innych materiałów) godzą się Państwo z poniższym regulaminem:

 • Zabronione jest publikowanie treści wulgarnych, obraźliwych, nawołujących do przemocy, nacjonalizmu, propagujących faszyzm i inne zabronione ideologie.
 • Zabronione jest publikowanie treści noszących znamiona agitacji politycznej bądź komercyjnej reklamy.
 • Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazywania wszelkich materiałów tekstowych i graficznych zawierających wyżej wymienione elementy. Zastrzegamy prawo do cenzury bądź wymazania materiałów tekstowych i graficznych bez podania przyczyny.
 • Każdy komentarz, który łamie regulamin, mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania materiałów tekstowych i graficznych nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Każdą wypowiedź, która narusza prawa osób trzecich mogą Państwo zgłosić naszemu administratorowi poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po otrzymaniu zgłoszenia administrator niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 48 godzin roboczych, indywidualnie podejmuje decyzję o ewentualnym ocenzurowaniu bądź wymazaniu wypowiedzi. Podczas dodawania wypowiedzi nasz system rejestruje numer IP komputera, z którego nadana została wiadomość. Numer ten w żadnym wypadku nie będzie publikowany, może być jednak przekazany organom ścigania jeśli te zwrócą się do nas w tej sprawie.
 • RSS Nasze Miasto dokłada wszelkich starań, by nie naruszyć praw autorskich majątkowych bądź osobistych innych osób. W razie gdyby naruszenia takie pojawiły się na stronie www.nam-raciborz.pl, w treści publikowanych materiałów bądź zdjęć, albo też zostały zawarte w komentarzach czytelników, prosimy o natychmiastowe powiadomienie poprzez e-mail: kontakt@nam-raciborz.pl